Zima, zima i po zimie, a wraz z końcem zimy nadchodzi wymiana garderoby na wiosenną. Nienoszona odzież zimowa ląduje w szafie na kolejne kilka miesięcy, jednak przed zmagazynowaniem zimowek wiele osób szuka odpowiedzi, jak wyprać kurtkę puchową.
Jak doskonale wiemy, kurtka puchowa – po pierwsze nie należy do najtańszych, a po drugie wielu z nas kupuje ją na kilka sezonów. Nic więc dziwnego, że chcemy wiedzieć, jak wyprać puchową kurtkę by jej nie zniszczyć. W poniższym artykule podpowiemy, jak zabrać się do prania zimowych kurtek z puchu, a także przedstawimy sposoby na to, w czym prać, jak suszyć kurtkę puchową i jak rozbić puch w kurtce puchowej.
Kurtka puchowa – rodzaje wypełnienia
Jeśli śledzisz modowe trendy na bieżąco i interesujesz się składami ubrań, z pewnością wiesz, że kurtki puchowe mogą mieć dwa rodzaje wypełnienia. Jakie? Kurtki mogą być wypchane:
- puchem – czyli jak „kiedysiowe” pierzyny u babci – puchem i pierzem gęsim lub kaczym;
- wypełnieniem syntetycznym – czyli piromaloftem i/lub tjermalem r.
Niemniej jednak oba rodzaje wypełnienia kurtek zimowych wymagają specjalnego traktowania podczas prania.
Kurtka puchowa – jak prać by nie zniszczyć?
Pranie kurtki puchowej powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia metki, która zawiera wszelkie wskazania producenta, dotyczące prania i pielęgnacji ubrania. Jeśli na metce widnieje informacja, że kurtki nie wolno prać chemicznie, musimy podjąć dalsze kroki w praniu kurtki puchowej w domu.
Jeśli wyczytaliśmy już wszystkie niezbędne informacje z metki, musimy przygotować kurtkę do wyprania. W tum celu odpinamy wszystkie dodatkowe akcesoria, jak paski, podpinki, kołnierze, kaptury czy futerka. Aby uchronić kurtkę przed utratą fasonu, należy zapiąć zamek/guziki i odwrócić ją na „lewą” stronę.
Czy kurtkę puchową można prać w pralce?
Jeśli na metce nie ma przeciwwskazania do prania w pralce, jak najbardziej można wrzucić kurtkę puchową do automatu. Przed wypraniem puchowej kurtki w pralce, warto jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie sprzętu. Jeśli chcemy uniknąć przykrych zacieków na naszej puchowej kurtce, powinniśmy najpierw wyczyścić pralkę z resztek detergentów piorących. Warto więc wyjąć pojemnik na proszek do prania i umyć go pod bieżącą wodą, a następnie (choć na krótki program), puścić pralkę na pustym bębnie, najlepiej w temperaturze 60 stopni, by pralka oczyściła się z resztek brudu i środków piorących.
>>> Sprawdź, jak wyczyścić pralkę.
Jeśli nasz automat jest gotowy, możemy przystąpić do wyprania kurtki puchowej. I tu z pewnością pojawia się pytanie – w czym prać kurtkę puchową? Przede wszystkim unikajmy proszku do prania, który zwykle ciężko wypłukuje się z ubrań, mogąc pozostawiać brzydkie zacieki na kurtce puchowej. Jeśli więc zastanawiasz się, w czym prać kurtkę puchową, możesz zdecydować się na specjalny płyn do prania pierza, który odpowiednio zadba o czystość kurtki puchowej.
Pamiętaj, by podczas prania kurtki z puchu unikać używania płynu do płukania – jego użycie przyczynia się do sklejania pierza, poprzez co po wypraniu kurtkę puchową będzie trudno doprowadzić do ładu.
Warto zdecydować się na łagodny proces prania – dobrze sprawdzi się na przykład program „wełna”. Optymalna temperatura prania kurtki puchowej w pralce to 30-40 stopni Celsjusza. Kurtkę, jeśli nie istnieją przeciwwskazania na metce, możemy delikatnie odwirować na 400-600 obrotach. Jeśli jednak mimo wszystko boimy się, że puch się zbyt mocno zbije, możemy pominąć odwirowywanie i wycisnąć kurtkę puchową ręcznie – ważne jednak, by delikatnie ją wygniatać, a nie wykręcać!
Kurtka puchowa – pranie ręczne
Jeśli boimy się, ze kurtka puchowa zniszczy się podczas prania mechanicznego, możemy zdecydować się na wypranie ręczne puchowej kurtki. Podobnie jak w przypadku prania w pralce, kurtkę puchową musimy zapiąć i wywinąć na drugą stronę. Przed przystąpieniem do prania ręcznego, kurtkę puchową możemy wcześniej namoczyć (najlepiej przez min. godzinę). Kurtkę puchową pierzemy w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza.
Podczas prania w rękach, kurtkę jedynie wygniatamy- unikamy jej podnoszenia czy pocierania, gdyż może to sprzyjać nie tylko deformacji, ale również uszkodzeniu wierzchniego materiału. Pamiętajmy, by kurtkę puchową kilkakrotnie wypłukać. Bardzo ważne jest, by kurtki puchowej nie wykręcać.
Jak suszyć kurtkę puchową?
Jednym z ważniejszych, jak nie najważniejszym etapem prania kurtek puchowych jest ich suszenie. To właściwie od suszenia zależy ostateczny wygląd i kondycja naszej ciepłej kurtki.
Warto wiedzieć, że kurtki z puchu możemy suszyć na dwa sposoby:
- klasycznie, na suszarce,
- w suszarce bębnowej (o ile nie ma przeciwwskazań na metce).
Jeśli posiadasz suszarkę bębnową, masz prawdziwy fart – wystarczy włożyć wypraną kurtkę do bębna suszarki i ustawić odpowiedni program. Najlepiej zdecydować się na suszenie długie, ale w niskiej temperaturze.
Jeśli jednak nie posiadamy suszarki bębnowej, nie pozostaje nam nic innego, jak wysuszenie kurtki puchowej w sposób klasyczny. Wypraną kurtkę puchową należy zawsze suszyć na płasko na zwykłej suszarce. Warto pamiętać o dobrej wentylacji pomieszczenia, w którym suszy się puchowa kurtka. Kurtkę puchową po wstępnym przesuszeniu warto strzepnąć i odwrócić na drugą stronę, by proces suszenia odbywał się w miarę równomiernie. Warto powtarzać proces, aż kurtka wyschnie całkowicie.
Jak rozbić kurtkę puchową po wypraniu?
Jeśli wydaje Ci się, że kurtka puchowa po wypraniu nie jest już tak puszysta, nie musisz się martwić. Ocieplenie pod wpływem prania i wirowania może się delikatnie zbić, gdyż jest to całkowicie naturalna kolej rzeczy. Jeśli podczas suszenia kurtka nie nabrała pierwotnego kształtu, musimy jej nieco pomóc.
W tym celu wystarczy rozłożyć kurtkę na płasko i delikatnie rozbijać palcami grudki, w których zebrało się najwięcej puchu. Dobrym sposobem na rozbicie kurtki puchowej, a raczej na uniknięcie zbijania się puchu, jest użycie do prania piłek tenisowych lub specjalnych piłek zmiękczających do prania puchu.