Mycie okien- jak myć okna bez smug? Poradnik krok po kroku

Choć wydawać by się mogło, że mycie okien nie należy do najtrudniejszych czynności domowych, nadal wiele osób ma trudności ze skutecznym wyczyszczeniem szyb i ram okiennych. Pozostające zacieki i smugi na szybach to z całą pewnością nie ten efekt, jaki chcielibyśmy uzyskać myjąc okna. Aby więc uzyskać pożądane efekty, warto zastosować się do kilku wskazówek, które pozwolą na sprawne i przede wszystkim skuteczne mycie okiem bez smug. W naszym poradniku postaramy się podpowiedzieć jak myć okna, czym umyć okna i ramy okienne oraz jak pogoda wpływa na mycie okien.

Czym myć okna? Czyli czego będziemy potrzebować

czym myć okna

Mycie okien wymaga użycia podstawowych narzędzi, których będziemy potrzebować. W to należy się wyposażyć:

  • wiadro lub miska na wodę,
  • ocet i płyn do naczyń,
  • 2 ściereczki lub gąbki do mycia ram- sucha i mokra,
  • płyn do mycia szyb,
  • ręcznik papierowy,
  • krzesło lub drabina.

Na tym etapie warto wspomnieć, że nie wszystkie ściereczki i nie każdy papier sprawdzi się do mycia szyb. Wiele tego typu produktów może pozostawiać na oknach niechciane paprochy, które mogą przyczyniać się do powstawania smug i wyglądają po prostu nieestetycznie. Warto więc wybierać miękkie ściereczki, najlepiej te wykonane z mikrofibry i ręcznik papierowy, który nie pyli.

Mycie okien krok po kroku- od czego zacząć?

Aby mycie okien przebiegło sprawnie i bezproblemowo, warto dobrze zaplanować sobie pracę. Poniżej zamieszczamy proces mycia okien krok po kroku, aby nie przysporzyć sobie dodatkowej pracy, a okna lśniły czystością.

1.     Zasłony, firany, rolety

Przed przystąpieniem do pracy, warto w pierwszej kolejności zdjąć firany, zasłony i rolety, które potencjalnie mogą przeszkadzać w myciu okien, a przy okazji będą wymagały odświeżenia. Za pomocą zmiotki usuń z ram i parapetów kurz, pajęczyny i inne zabrudzenia, jak np. ziemia od kwiatów.

2.     Umyj ramy

Proces mycia okien rozpoczynamy od usunięcia potencjalnych zabrudzeń poremontowych (jak taśmy montażowe, resztki farby, itp.), w czym skuteczny może okazać się zmywacz do paznokci lub benzyna ekstrakcyjna.

W przypadku mycia okien niezbędne jest umycie ram okiennych, które wykonujemy na początku. Do umycia ram okiennych możemy użyć ciepłej wody i płynu do naczyń. Zabrudzenia usuwamy za pomocą zmywaka kuchennego, gąbki lub ściereczki z mikrofibry, zaczynając od umycia ram wewnętrznych. Następnie myjemy ramy zewnętrzne oraz zewnętrzny parapet. Po umyciu ramy okienne warto osuszyć ręcznikiem papierowym bądź czystą, suchą ściereczką.

Warto pamiętać, że należy wystrzegać się silnych środków czyszczących, które mogłyby porysować ramy okien lub w jakiś sposób uszkodzić ich powłokę. Drewniane ramy okienne najlepiej myć ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Należy unikać środków z dodatkiem amoniaku, które mogą uszkadzać lakier i drewno. Do mycia ram aluminiowych należy używać delikatnych środków, gdyż z reguły takie ramy są podatne na odbarwienia i rysy. Najlepiej sprawdzi się woda z niewielkim dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Ramy PCV natomiast, ze względu na podatność na zarysowania, także należy myć delikatnymi środkami. Podobnie jak w przypadku poprzednich, doskonale sprawdzi się tu woda z płynem do naczyń i miękka ścierka lub gąbka.

3.     Umyj szyby

Jeśli wyczyściliśmy już ramy okienne, teraz przychodzi czas na najważniejszą czynność, a mianowicie wyczyszczenie szyb. W tym celu warto sporządzić odpowiednią mieszaninę wody, octu (2:1 lub 1:1) i kilku kropel płynu do mycia naczyń. Szyby możemy umyć na dwa sposoby: ręcznie lub mechanicznie.

Mycie ręczne

mycie okien

Za pomocą ściereczki z mikrofibry, namoczonej w mieszaninie wody i octu, myjemy szyby, starając się usunąć wszystkie zabrudzenia. Ściereczkę płuczemy kilkakrotnie, szczególnie w przypadku mocno brudnych szyb. Mycie okien zaczynamy od wewnętrznej strony, czyli tej, która zwykle jest mniej zabrudzona.

Nadmiar wody możemy usunąć za pomocą specjalnej ściągaczki, jednak jeśli taką nie dysponujemy, możemy osuszyć okna ręcznikiem papierowym. Szyby spryskujemy płynem do szyb, który usunie resztki brudu, zapobiegnie ponownemu szybkiemu osadzaniu się zanieczyszczeń, a przede wszystkim sprawi, że nasze okna będą wolne od smug. Płyn do szyb rozprowadzamy ręcznikiem papierowym od góry do dołu. Zmieniamy ręcznik na suchy i dokładnie polerujemy okna od prawej do lewej strony.

Mycie mechaniczne

myjka do okien

Jeśli zależy nam na komfortowym, szybkim i skutecznym myciu okien, możemy wyposażyć się w specjalną myjkę. Myjka do okien jest sporym ułatwieniem, które pozwoli także zaoszczędzić sporą ilość czasu, jaki potrzebny w przypadku ręcznego mycia okien.

Proces mycia okien myjką jest podobny do mycia ręcznego. Zaczynamy od naniesienia mieszaniny wody i octu (lub dedykowanego płynu) na okna za pomocą spryskiwacza, który często dostajemy w zestawie z myjką do okien. Za pomocą ściereczki z mikrofibry rozprowadzamy mieszaninę na oknie, a nadmiar wody ściągamy za pomocą odkurzacza do okien, czyli myjki. Teraz wystarczy już tylko przetrzeć okna suchym ręcznikiem papierowym, by pozbyć się ewentualnych zacieków i smug. Proste, prawda? 😊

4.     Umyj parapet

Mycie okien zwieńczamy umyciem parapetu wewnętrznego, montujemy rolety i wieszamy odświeżone firanki.

jak umyć okna

Mycie okien a pogoda

Wiosenne porządki, w tym także mycie okien, rozpoczynają się wraz z pierwszymi ciepłymi dniami. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chcemy mieć idealnie czyste okna bez smug, nie każda pogoda na mycie okien będzie odpowiednia.

Słońce i upał

Wbrew pozorom myciu okien nie sprzyja słoneczna pogoda- dlaczego? Mimo, że w świetle promieni słonecznych możemy na szybach zauważyć każdą plamkę, słońce nie sprzyja skutecznemu myciu szyb. Promienie słoneczne, szczególnie jeśli bezpośrednio padają na szybę, przyczyniają się do zbyt szybkiego wysychania płynów, co w konsekwencji prowadzi do nieskutecznego polerowania, a tym samym powstawania brzydkich smug.

Deszcz

Deszczowa aura także nie sprzyja myciu okien, głównie ze względu na to, że deszcz nie pozwoli na skuteczne wypolerowanie okien, a my nie będziemy zadowoleni z efektów. Krople deszczu pozostawią po sobie brzydkie zacieki, a nasza praca pójdzie na marne.

Mróz

Odradzamy także mycie okien podczas mrozów. Nie tylko ze względu na zdrowie (większe prawdopodobieństwo zaziębienia i zniszczenie dłoni), ale przede wszystkim na nieskuteczność mycia. Czyszczenie okien podczas mrozów wiąże się z zamarzaniem płynu na powierzchni, co może powodować trudne do usunięcia smugi- zamiast sobie polepszyć, to tylko pogorszymy.

Wiatr

Podczas wietrznej pogody mycie okien nie ma całkowitego sensu. Logicznie rzecz biorąc, wiatr będzie powodował przyklejanie się do szyb piasku, kurzu i innych zanieczyszczeń, które nie tylko pomarzą nasze okna, ale także mogą przyczynić się do powstawania na nich nieodwracalnych rys.

Jaka pogoda najlepsza na mycie okien?

Wielu z Was według powyższych przeciwwskazań pewnie pomyśli sobie, że w takim razie żadna aura nie sprzyja myciu okien. Wręcz przeciwnie- okna najlepiej myć w suchy i nieco pochmurny dzień, gdzie temperatura powietrza waha się w granicach 10-20 stopni. Jeśli więc planujemy mycie okien, powinniśmy na bieżąco śledzić zalecenia pogodowe.

Polerowanie okien- to warto wiedzieć!

mycie okien krok po kroku

Jak wiadomo, samo mycie okien nie wystarcza, by szyby lśniły czystością i były wolne od smug. Podczas mycia okien, niezbędne jest także ich prawidłowe wypolerowanie. Jak wspominaliśmy powyżej, polerowanie może odbywać się przy pomocy płynu do szyb, zawsze w określony sposób- góra-dół i prawo-lewo. Popularny sposób polerowania szyb ruchami okrężnymi jest mało skuteczny i przyczynia się do powstawania smug, dlatego warto zrezygnować z jego praktykowania.

Jeśli chcemy uzyskać idealne rezultaty, możemy skorzystać ze sprawdzonych sposobów polerowania szyb, które możemy przeprowadzić za pomocą:

  • gazety- najzwyklejszej gazety (nie lakierowanej i nie kolorowej), łatwo chłonącej wodę;
  • pieluszki tetrowej lub starych bawełnianych ubrań;
  • rajstop;

Warto także wiedzieć, że dobrym zamiennikiem płynu do szyb jest płyn do płukania tkanin, który wykazuje właściwości antystatyczne i zapobiega ponownemu szybkiemu osadzaniu się brudu i kurzu. Wystarczy rozrobić niewielką ilość płynu w wodzie, przetrzeć taką mieszaniną umyte szyby i wytrzeć do sucha.

Zostaw opinie

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spis treści:

Jak wyprać kurtkę puchową? Poradnik krok po kroku, jak prać kurtkę puchową, by jej nie zniszczyć!

Zima, zima i po zimie, a wraz z końcem zimy nadchodzi wymiana garderoby na wiosenną. Nienoszona odzież zimowa ląduje w szafie na kolejne kilka...

Preparat na kleszcze- ranking. Który środek na kleszcze dla ludzi wybrać?

Coraz częściej, wraz z początkiem wiosny, w mediach pojawiają się komunikaty o wzmożonej aktywności kleszczy. Ukąszenia tych niepozornych pajęczaków mogą mieć przykre następstwa, dlatego...

Krem do rąk- ranking. Jaki krem do rąk wybrać?

Jakie kremy do rąk będą najlepsze? Choć na pierwszy rzut nie zdajemy sobie sprawy z tego, na ile niekorzystnych czynników codziennie narażone są nasze dłonie, musimy...

Szampon po keratynowym prostowaniu- ranking. Jaki szampon do włosów po keratynie wybrać?

Keratynowe prostowanie włosów- jaki szampon kupić? Keratynowe prostowanie włosów jest bardzo popularnym zabiegiem, który doskonale wygładza regeneruje nawet najbardziej zniszczone włosy. Nic więc dziwnego, że...

Domowy płyn do naczyń- jak zrobić?

W obecnych czasach, gdzie coraz więcej osób zwraca uwagę na dobro środowiska i własne zdrowie, coraz większą sławą okrywają się domowej roboty środki czyszczące. Z pewnością...

Szampon dla dzieci- ranking. Jaki szampon dla dziecka wybrać?

Najlepszy szampon dla dziecka Gama szamponów dla dzieci, jaka obecnie dostępna jest na rynku, niejednego rodzica może przyprawić o zawrót głowy. Wiadomym jest, że szampon dla dzieci...

Płyn do szyb- ranking. Jaki płyn do mycia okien wybrać?

Mycie okien bez smug- czyli jaki płyn do szyb będzie najlepszy? Mycie okien należy do tej czynności, którą choć wykonujemy stosunkowo rzadko, należy do jednych z...

Proszek do prania- ranking. Wybieramy najlepszy proszek do prania.

Jaki proszek do prania wybrać? Efektywne i przede wszystkim poprawne pranie ubrań, pozwala na zachowanie ich ładnego wyglądu przez długi czas. Aby jednak ubrania zachowały...

Zobacz również:

Wybielacz do tkanin- ranking. Jaki wybielacz wybrać?

Wybielacz chlorowy czy tlenowy? Który wybielacz do ubrań wybrać? Chyba każdy z nas miał kiedyś problem z poszarzałymi ubraniami,...

Płyn do szyb- ranking. Jaki płyn do mycia okien wybrać?

Mycie okien bez smug- czyli jaki płyn do szyb będzie najlepszy? Mycie okien należy do tej czynności, którą...

Kapsułki do prania- ranking. Jakie kapsułki piorące wybrać?

Kapsułki do prania- jak używać, jakie kupić i co warto o nich wiedzieć? Pranie ubrań to zdecydowanie ta...

Spray/płyn na komary- ranking. Jaki środek przeciw komarom wybrać?

Dobry środek na komary Wiosna i lato są tymi porami roku, na które wielu z nas czeka z utęsknieniem....

Szampon dla dzieci- ranking. Jaki szampon dla dziecka wybrać?

Najlepszy szampon dla dziecka Gama szamponów dla dzieci, jaka obecnie dostępna jest na rynku, niejednego rodzica może przyprawić o...

Kostki do WC- ranking. Jakie zawieszki toaletowe wybrać?

Kostki do WC- jakie zawieszki toaletowe kupić, by toaleta była czysta i pachnąca? Toaleta jest tym pomieszczeniem w...

Płyn do dezynfekcji rąk- ranking. Jaki płyn dezynfekujący wybrać?

Płyn do dezynfekcji rąk- czym kierować się przy wyborze najlepszego? W ostatnim czasie, z wiadomych przyczyn, wielu z...

Domowy płyn do naczyń- jak zrobić?

W obecnych czasach, gdzie coraz więcej osób zwraca uwagę na dobro środowiska i własne zdrowie, coraz większą sławą...