Płyn do naczyń- co powinien mieć w składzie i jaki będzie najlepszy?
Mycie naczyń to jedna z tych czynności, które wykonujemy codziennie w kuchni, nawet jeśli mamy wsparcie w postaci zmywarki. Niestety nie wszystkie naczynia przeznaczone są do mycia w zmywarkach i wtedy niezbędne jest umycie ich ręcznie. Wtedy konieczne jest użycie płynu do mycia naczyń, który w łatwy sposób pozbędzie się wszelkich zabrudzeń z garnków, talerzy i kubków. Jednak jaki płyn do zmywania wybrać, by wystarczał na długo, naczynia lśniły czystością i co najważniejsze- by płyn do naczyń nie podrażniał skóry naszych dłoni nawet podczas długiego zmywania? W poniższym artykule podpowiadamy czym kierować się przy wyborze najlepszego płynu, a także przedstawiamy praktyczny ranking najchętniej kupowanych płynów do naczyń.
Ranking płynów do mycia naczyń
Płyn do mycia naczyń- rodzaje
Wybór najlepszego płynu do mycia naczyń dla wielu z nas może stanowić nie lada problem, nie tylko ze względu na dostępne w sprzedaży rodzaje, ale także na szeroką gamę zapachów, składu i rodzaju dozowania. Zacznijmy jednak od podstawowej kwestii, czyli od rodzajów płynu do naczyń, jakie możemy spotkać w sprzedaży. W sklepach możemy znaleźć:
- płyn do naczyń w postaci żelu,
- płyn do naczyń w postaci balsamu.
Oprócz tych dwóch kwestii, do wyboru mamy także całą gamę dostępnych zapachów, kolorów, litraży i sposobów dozowania płynów do naczyń. Żele do mycia naczyń charakteryzują się zwykle intensywnymi, żywymi kolorami i są bardziej skoncentrowane. Balsamy do naczyń natomiast, posiadają bardziej pastelowe odcienie i według zapewnień producentów mniej podrażniają skórę dłoni. Tę kwestię warto jednak przetestować „na własnej skórze”. 😉
Dobry płyn do mycia naczyń, czyli jaki?
Wybierając skuteczny i bezpieczny płyn do mycia naczyń, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które będą miały bezpośredni wpływ na jakość i wydajność naszego płynu. Podczas zakupu zwróć szczególną uwagę na:
- sposób dozowania,
- wielkość opakowania,
- stężenie płynu i rodzaj substancji czyszczących.
Dodatkowo warto sprawdzić, czy dany płyn posiada informację na opakowaniu o tym, że jest bezpieczny dla skóry.
Dozowanie
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto porównać sobie kilka marek płynów do mycia naczyń pod względem wydajności danego preparatu. Wielu producentów zamieszcza informację na opakowaniu, jaką „ilość talerzy” umyjemy przy pomocy płynu- najczęściej w przeliczeniu na 100 ml.
Opakowanie
Warto wybierać płyny do naczyń w poręcznym opakowaniu ułatwiającym dozowanie. Jeśli decydujemy się na zakup płynu do mycia naczyń o większym litrażu (np. 5 l), możemy kupić praktyczny dozownik do płynu do naczyń, który po uzupełnieniu z pewnością ułatwi i uprzyjemni dozowanie preparatu. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup mniejszego płynu i pozostawienie małej butelki do uzupełniania- najlepiej, jeśli została wyposażona w tzw. niekapek. Takie rozwiązania są nie tylko bardziej praktyczne, ale również bardziej eko. 😊
Skład płynów do mycia naczyń
To, czy dany płyn do naczyń będzie skutecznie działał na zabrudzenia, a jednocześnie nie będzie podrażniał skóry dłoni, zależy od substancji zawartych w jego składzie. Co więc powinien w swoim składzie posiadać dobry płyn do mycia naczyń?
Środki powierzchniowo czynne
Każdy płyn do naczyń, wyróżniający się dobrą skutecznością, powinien w swoim składzie posiadać substancje powierzchniowo czynne w stężeniu 5-15%. Tego typu składniki zmniejszają powierzchniowe napięcie wody, co w konsekwencji przekłada się na bardziej skuteczne usuwanie zabrudzeń.
Środki ochronne
Aby płyn do naczyń nie powodował podrażnień skóry nawet podczas długiego mycia, w jego składzie pozycją obowiązkową powinny być środki ochronne, jak lanolina lub gliceryna.
Środki zmiękczające wodę
Jeśli chcemy cieszyć się lśniącymi naczyniami bez smug i zacieków, powinniśmy sprawdzić, czy w składzie płynu do naczyń znajdują się środki regulujące lepkość oraz twardość wody. Do takich substancji zaliczamy: polimery, krzemiany, cytryniany i fosforany.
Dlaczego płyn do naczyń uczula?
Płyn do mycia naczyń, podobnie zresztą jak pozostałe preparaty czyszczące, jest mieszaniną składników chemicznych, których zadaniem jest usuwanie silnych zabrudzeń i odkażanie naczyń. Ze względu właśnie na zawartość silnych substancji czyszczących, płyn do naczyń, szczególnie przy ciągłym lub długim zmywaniu, może powodować podrażnienia i uczulenia skóry dłoni.
Jeśli potrafimy określić, na jakie składniki chemiczne nasza skóra reaguje negatywnie, powinniśmy wybierać płyny do mycia naczyń bez zawartości danego składnika. Dodatkowo pomocna może okazać się wymiana dotychczasowego płynu, na płyn do naczyń dla alergików lub na ekologiczny płyn do mycia naczyń, którego formuła została oparta na naturalnych składnikach.
Dodatkowo warto pamiętać, że do mycia naczyń powinniśmy używać gumowych rękawiczek, które skutecznie ochronią nasze dłonie przed niekorzystnym działaniem płynu.
Czy płyn do naczyń jest szkodliwy?
Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy płyn do mycia naczyń jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Nie jest to bezpodstawne pytanie, gdyż w końcu jest to środek chemiczny, z którym mamy styczność niemal codziennie. Warto jednak pamiętać, że jest to środek przeznaczony do kontaktu z żywnością- w końcu myjemy nim talerze, na których w konsekwencji spożywamy posiłki. Z tego właśnie względu nie powinien powodować problemów zdrowotnych, ważne jest jednak dokładne spłukiwanie płynu z powierzchni naczyń.
Płyn do naczyń nie tylko do naczyń
Ze względu na zawartość substancji czynnych i mało inwazyjne działanie, płyn do naczyń znajduje zastosowanie nie tylko podczas zmywania. Za pomocą płynu do mycia naczyń skutecznie pozbędziemy się plam (szczególnie tłustych)- zarówno z ubrań, jak i dywanów czy kanapy. Dodatkowo płyn do mycia naczyń znajduje swoje zastosowanie podczas mycia okien, w czyszczeniu biżuterii czy usuwaniu przebarwień. Dodatkowo wodą z płynem do naczyń możemy umyć ściany przed malowaniem.
Płyn do mycia naczyń- cena, opinie i producenci
Ceny płynów do mycia naczyń zwykle nie są wygórowane, ale to głównie od ceny zależy to, jak wydajny i skuteczny będzie płyn. Za dobrej jakości płyn do naczyń zapłacimy średnio 8-10 zł za litr. Oczywiście na rynku znajdują się również tanie płyny do naczyń, za które zapłacimy nawet 2-4 zł za litr, jednak warto mieć na uwadze fakt, że preparaty myjące z tej półki cenowej zwykle nie mogą pochwalić się dobrą jakością i skutecznym działaniem.
Sugerując się opiniami użytkowników co do wyboru płynu do naczyń, możemy śmiało stwierdzić, że na polskich zlewach najczęściej stają płyny do mycia naczyń takich producentów jak: Ludwik, Pur, Fairy, Morning Fresch, Sunlight i E. Dodatkowo dużym zainteresowaniem i dobrymi opiniami cieszą się naturalne płyny do mycia naczyń, jak Yope czy Frosch. Oprócz wcześniej wymienionych marek, bardzo dużą popularnością cieszą się wyroby marek marketowych, np. W5 (Lidl), Domol (Rossmann) i Kraft (Biedronka). Zobacz, jak poszczególne produkty plasują się w naszym rankingu płynów do mycia naczyń.
Sprawdź także nasz ranking tabletek do zmywarki.