Wszawica- co warto wiedzieć i jaki preparat na wszy kupić
Wraz z powrotem do szkoły czy przedszkola, pojawia się powracający od kilku lat temat wszawicy. W wielu przypadkach, szczególnie wraz z rozpoczęciem edukacji, dziecko wraca do domu z niechcianymi gośćmi, czyli wszami. Jest to szczególnie nieprzyjemna sytuacja, gdyż wszawica jest trudna do zwalczenia, a co najgorsze- może zarazić się nią cała rodzina. W sklepach i aptekach dostępne są przeróżne preparaty na wszy, jednak wraz z mnogością ich rodzajów pojawia się problem z wyborem najbardziej skutecznych środków na wszy. Jak rozpoznać wszawicę u dziecka, czym jest ona spowodowana i czym powinien charakteryzować się najlepszy środek na wszy? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania, a także sprawdzisz ranking preparatów na wszy.
Ranking preparatów na wszy
Wszawica- obalamy mit o brudzie!
Mimo rosnącej świadomości rodziców, nadal wielu osobom wszawica kojarzy się z brudem i niewłaściwą higieną ciała. Z racji takiego stereotypu, wiele osób czuje się skrępowanych, że to właśnie jego dziecko dostało wszy. My jednak obalamy ten mit! Jeśli Twoje dziecko lub członek rodziny ma wszy, nie świadczy to o nieprawidłowej higienie czy brudzie w domu. Wszawica jest chorobą charakterystyczną dla ludzkich skupisk, gdzie o zarażenie jest bardzo łatwo. Wystarczy, że jedno dziecko w szkole bądź osoba w pracy złapała wszy gdziekolwiek i problem wszawicy staje się powszechny.
Wszy nie biorą się z brudu czy nietrzymania higieny- bez żywiciela, czyli człowieka wszy nie przeżywają dłużej niż 48-72 godziny.
Jeśli nie brud, to co powoduje wszawicę?
Wszy podobnie jak pchły czy kleszcze, żyje sobie gdzieś tam w świecie, a cały sens jej życia polega na poszukiwaniu żywiciela i rozmnażaniu się. Wystarczy więc niewiele, by wesz na dobre zadomowiła się w naszych włosach, a jak wiadomo- te malutkie owady są bardzo towarzyskie, dlatego preferują duże skupiska ludzkie.
Warto pamiętać, że wszawica jest zaliczana do chorób pasożytniczych, która spowodowana jest przez wesz głowową. Wszy rozmnażają się bardzo szybko i bardzo sprawnie przeskakują z żywiciela na żywiciela. Dorosła wesz w ciągu dnia może złożyć nawet do 10 gnid, które są strasznie trudne do wytępienia. Gnidy przyczepiają się do włosów za pomocą lepkiej substancji, której nie sposób zmyć zwykłym szamponem. O zarażenie wszawicą wcale nie trudno- wystarczy kontakt z osobą, która wcześniej zaraziła się wszami lub jej rzeczami osobistymi i problem z pasożytami murowany.
Jak można się zarazić wszawicą?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, o zarażenie wszami nie trudno. Wszy z łatwością przenoszą się z głowy na głowę, np. poprzez zetknięcie się głowami, użycie tego samego grzebienia, wymianę gumek lub spinek do włosów, a także poprzez nakrycie głowy. Choć najczęściej wszawica dotyka dzieci, dorośli mogą zarazić się w identyczny sposób.
Jak rozpoznać wszawicę?
Ze względu na ubarwienie wszy zbliżone do kolorytu włosów i jej zwinność, dostrzeżenie jej w gąszczu włosów jest niemal niemożliwe. Podobnie jest z filigranowymi gnidami, które przyczepione do włosa przesuwają się wraz z jego wzrostem dalej od skóry głowy, co może być również wyznacznikiem trwania choroby. Do najbardziej charakterystycznych objawów wszawicy należą:
- uporczywe swędzenie skóry głowy– najczęściej w okolicach skroni, potylicy i okolicy ciemieniowej; niektóre osoby przechodzą wszawicę bez swędzenia, a samo to zjawisko jest charakterystyczne dla późniejszego stadium choroby;
- zaczerwienienie skóry głowy– spowodowane podrażnieniem, jest szczególnie zauważalne na linii włosów i za uszami.
Jaki preparat na wszy wybrać? Dostępne rodzaje
Zarówno w sklepach stacjonarnych, aptekach i sklepach internetowych, istnieje szeroki wybór dostępnych preparatów na wszy, gdzie możemy wybierać spośród kilku rodzajów:
- szampon na wszy,
- spray na wszy,
- lub płyn na wszy.
Szampon na wszy i gnidy
Najbardziej popularnym rozwiązaniem przeciwko wszom i gnidom, jest zastosowanie preparatu na wszy w postaci szamponu. Szampony należą do bezpiecznych, a przede wszystkim skutecznych preparatów na wszy, a dodatkowo charakteryzują się łatwością użycia. Wśród szamponów na wszy możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje:
- szampon na wszy i gnidy chemiczny,
- szampon na wszy i gnidy silikonowy,
- szampon na wszy i gnidy ziołowy.
Za najbardziej skuteczny szampon na wszy uważa się szampon sylikonowy, który dobrze eliminuje zarówno dorosłe osobniki, jak i gnidy. Poprzez zastosowanie dimetikonu i cyklometikonu, wszy duszą się a gnidy zasuszają.
Szampon chemiczny, choć w jeszcze niedawnych czasach bardzo rozpowszechniony, w chwili obecnej wykazuje skuteczność w zwalczaniu wszy na poziomie 10%. Dlaczego? Dlatego, że z czasem wszy stały się odporne na główny składnik tego typu preparatów, czyli permetrynę.
Choć oferta ziołowych szamponów na wszy jest nadal dość uboga, w sprzedaży możemy znaleźć preparaty stworzone z naturalnych składników, które skutecznie eliminują wszy. Do takich szamponów możemy zaliczyć na przykład ten, z wyciągiem z ostróżeczki lub nalewki piołunowo-wrotyczowej.
Spray na wszy i gnidy
Drugim często wybieranym rozwiązaniem jest spray na wszy i gnidy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż wystarczy spryskać włosy sprayem i dokładnie wyczesać włosy po upływie określonego w ulotce czasu. Wielu producentów sprayów na wszy zapewnia, że jeden zabieg gwarantuje usunięcie 100% wszy i gnid, znajdujących się na włosach.
Płyn na wszy i gnidy
W sprzedaży dostępny jest również preparat na wszy w formie płynu. Te środki przeciw wszom charakteryzują się dużym stężeniem substancji zabijających wszy i gnidy. Płyn na wszy wystarczy wetrzeć w skórę głowy i pozostawić na określony w ulotce czas (zwykle 8 godzin). Po upływie tego czasu płyn należy zmyć z głowy zwykłym szamponem i dokładnie wyczesać. Niestety, w wielu przypadkach zabieg należy powtórzyć, by na dobre pozbyć się wszystkich wszy i gnid.
Preparat na wszy- skład
Aby wybrać skuteczny, a zarazem bezpieczny środek na wszy, powinniśmy spojrzeć na jego skład. Dobry preparat na wszy powinien bowiem być jednocześnie delikatny dla skóry głowy i zabójczy dla niechcianych gości w postaci wesz i gnid. Warto więc wybierać środki, które mają stężenie odpowiednio dopasowane do ilości użyć. Najlepsze i najbardziej skuteczne preparaty na wszy powinny zawierać w sobie wyżej wspomniany dimetikon i cyklometikon, a dodatkowo również penrtrol, który pozwoli na zwalczenie jaj, czyli gnid. W formie zastępczej penetrolu można spotkać np. actividol.
Użyliśmy środka na wszy i co dalej?
Walka z wszawicą nie kończy się jednak na samym wyczyszczeniu skóry głowy za pomocą specjalnych preparatów. Bardzo ważne jest wyczesywanie włosów gęstym grzebieniem. Najbardziej skuteczne do usuwania z włosów wszy i gnid, są specjalne grzebienie na wszy z metalowymi ząbkami. W sprzedaży istnieją również preparaty na wszy bez wyczesywania.
Niezbędne będzie również wyeliminowanie wszystkich potencjalnych zagrożeń, czyhających w ubraniach, pościelach i innych częściach mieszkań, gdzie wszy mogą się znajdować. W tym celu należy:
- wyczyścić wszystkie grzebienie i akcesoria do włosów (wymrozić bądź wyparzyć),
- ubrania i pościel należy wyprać w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni,
- pluszaki dziecięce wyprać (jak wyżej) bądź wymrozić od 24 do 48 godzin,
- pozostałe rzeczy, które nie nadają się do prania, należy spryskać środkiem owadobójczym, zamknąć szczelnie w plastikowym worku i odczekać około 48 godzin- po tym czasie wyczyścić.
Warto pamiętać, że aby leczenie wszawicy było skuteczne, należy zastosować się do wskazanych przez producenta środków na wszy zaleceń i zastosować powyższe wskazówki dotyczące walki z wszami. Dodatkowo warto obserwować pozostałych członków rodziny i wprowadzić w życie profilaktykę walki z wszawicą.
Sposoby wspomagające pozbycie się wszy
Wiele osób, wymieniając się opiniami na temat walki z wszami, wspomina o zastosowaniu elektrostatycznych grzebieni, a także o tym, że prostownica na wszy może być dobrą pomocą przy walce z nimi.
Prostownica na wszy może być dobrą formą wspomagającą w walce z wszawicą, gdyż wysoka temperatura skutecznie zabija gnidy (jak się okazuje, wszy i gnidy giną w temperaturze około 54 stopni Celsjusza).
W sprzedaży dostępne są również grzebienie elektrostatyczne na wszy. Są to grzebienie na baterie, które działają na zasadzie zabijania pasożytów poprzez przeskok iskry. Według wielu osób jednak, ta metoda jest mało skuteczna.
Profilaktyka- czyli jak zapobiegać wszawicy
Podobnie jak w przypadku mycia zębów u dzieci [LINK do past], tak samo w przypadku zapobiegania wszawicy niezbędna jest prawidłowa profilaktyka. Jak twierdzi popularne powiedzenie- „łatwiej zapobiegać niż leczyć”. Jeśli więc chcemy zabezpieczyć nasze dziecko i nas samych przed wszawicą, warto zastosować środki, które zapobiegną jej rozprzestrzenianiu. W tym celu powinniśmy:
- zastosować preparaty odstraszające wszy, np. sprecjalne gumki do włosów, plastry na ubrania, olejki eteryczne;
- uświadomić dziecko o niebezpieczeństwie związanym z używaniem cudzego grzebienia, gumek do włosów, czy zakładaniem cudzych czapek.
czy gnidy umrą bez temperatury caial czy przezyja w poscieli po wypraniu jezeli spadna z wlosów?