Sól do zmywarki- ranking. Jaką sól wybrać?

Sól do zmywarki – po co stosować, jak używać i jaką kupić?

Mało kto potrafi wyobrazić sobie życie bez soli. Jest ona niemal niezbędna nie tylko podczas gotowania, ale także do tego, by nasza zmywarka działała prawidłowo. Z biegiem czasu coraz więcej osób decyduje się na zakup zmywarki- nic dziwnego! Zmywarka pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a z biegiem czasu również pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że aby nasza zmywarka była sprawna przez długi czas i w pełni wykorzystywała swój potencjał, musimy odpowiednio o nią zadbać. Oprócz tabletek do zmywarki i nabłyszczacza, konieczne jest również zastosowanie soli. Sól do zmywarki jest tym elementem, który w niektórych z nas może budzić wątpliwości- dlaczego? W poniższym artykule podpowiemy jak działa sól w zmywarce, dlaczego nie powinniśmy zastępować jej solą kuchenną, na ile starcza sól do zmywarki i jaką sól do zmywarki kupić. Dla osób chcących kupić dobrą sól do zmywarki w dobrej cenie, przygotowaliśmy ranking soli do zmywarki, który powinien ułatwić ten zakup.

Ranking soli do zmywarek

Jak działa sól do zmywarki?

Stosowanie soli do zmywarki jest rzeczą niezbędną, gdy chcemy, aby nasza zmywarka służyła nam przez długie lata. Zadaniem soli, którą wsypujemy do naszego urządzenia, jest zmiękczenie wody i zapobieganie osadzaniu się kamienia na kluczowych elementach zmywarki. Zmywarki wyposażone są bowiem w specjalne urządzenie do zmiękczania wody (z żywicą jonitową), do którego właśnie trafia nasza sól. Sól doprowadza do żywicy jonitowej jony sodu, które w reakcji działają jak magnes, wychwytując z wody cząstki magnezu i wapnia. A jak wiadomo- ilość wapnia i magnezu odpowiada za miękkość wody, a w konsekwencji za powstawanie osadów z kamienia. Jeśli więc chcemy, by nasze urządzenie działało prawidłowo, a na mytych naczyniach nie osadzał się osad z kamienia, powinniśmy zadbać o regularne dozowanie soli do zmywarki.

Warto zaznaczyć, że sól nie trafia do komory, w której myją się naczynia, a jedynie przepływa przez urządzenie zmiękczające wodę i trafia do ścieków.

Sprawdź niezawodne zmywarki:

Sól do zmywarki a tabletki 3- i 5w1

Jak się okazuje sól do zmywarki jest rzeczą niezbędną, którą każdy właściciel tego urządzenia powinien posiadać, nawet jeśli używa tabletek do zmywarki 3 lub 5w1. Dlaczego? Sól w zmywarce pełni zadanie zmiękczania wody, która w większości polskich domów jest twarda, a często nawet bardzo twarda. Niestety, sól która znajduje się w stosowanych tabletkach nie zmiękczy wody w takim stopniu, by nasza zmywarka pozostała bez kamienia na długi czas. Więc nawet jeśli używasz tabletek do zmywarki z solą i nabłyszczaczem, powinnaś zadbać o ciągłe dostarczanie soli do wnętrza urządzenia. Jeśli jednak jesteśmy tymi szczęśliwcami, u których w kranach płynie zupełnie miękka woda, możemy darować sobie stosowanie soli i pozostać na stosowaniu samych tabletkach 3- lub 5w1.

Co się stanie, jeśli nie będziemy używać soli do zmywarki?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, sól do zmywarki jest niezbędna. Warto jeszcze raz podsumować, co się dzieje w przypadku, gdy nie uzupełniamy soli w urządzeniu:

  • na naczyniach zaczyna pojawiać się nieestetyczny osad- jest to szczególnie zauważalne na naczyniach ze szkła,
  • dysze spryskiwacze zachodzą kamieniem, co w konsekwencji przyczynia się do tego, że zmywarka nie domywa naczyń,
  • na bokach wewnątrz urządzenia zaczyna pojawiać się kamień,
  • filtry zmywarki i jej wewnętrzne elementy niszczą się, co może prowadzić do zalania, a nawet konieczności wymiany sprzętu.
Sól do zmywarki jaka

Sól do zmywarki- czy można ją zastąpić solą kuchenną?

Z racji, że sól to… sól, czyli chlorek sodu, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy sól do zmywarki można zastąpić solą kuchenną lub morską. Nasza odpowiedź? Zdecydowanie NIE. Dlaczego?

Skład

Sól do zmywarki została stworzona w taki sposób, by zmiękczać wodę. Zwykła sól kuchenna lub inne jej odmiany, mogą zawierać w sobie żelazo i węglany, które podnoszą twardość wody, a co za tym idzie- z biegiem czasu mogą powodować uszkodzenie sprzętu do mycia naczyń.

Grubość soli

Zasadniczą różnicą, która decyduje o niestosowaniu soli kuchennej do zmywarki jest jej grubość. Jeśli choć raz widzieliśmy, jak wygląda sól do zmywarki, będziemy znali różnicę. Sól do zmywarki jest bardzo gruba, poprzez co wolniej się rozpuszcza i nie powoduje zapychania urządzenia zmiękczającego wodę. Jeśli do zmywarki wsypalibyśmy soli drobnoziarnistej, z czasem zapchałaby ona zmiękczacz, co w konsekwencji skutkowałoby zakamienionymi i niedomytymi naczyniami, a nawet zalaniem, wymianą tego elementu lub co gorsza- całego urządzenia.

Zbrylanie

W przeciwieństwie do soli kuchennej, sól do zmywarki została wzbogacona w substancje przeciwzbrylające, dzięki czemu w kontakcie z wilgocią nie przekształca się w twarde bryły. Sól kuchenna w zmywarce w końcu przekształci się w zbitą bryłę, która w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Gdzie wsypać sól do zmywarki?

Jeśli wiemy już jak działa sól i dlaczego nie warto zastępować jej solą kuchenną, powinniśmy wiedzieć gdzie wsypać sól do zmywarki. Pojemnik na sól w zmywarce, w większości przypadków umieszczony jest na dnie urządzenia. Po otwarciu drzwiczek i wysunięciu dolnego kosza zmywarki, powinniśmy zauważyć filtr z odpływem i magiczną zakrętkę, pod którą kryje się właśnie pojemnik na sól. Często do urządzenia dołączony jest specjalny lejek, który umożliwia precyzyjne nasypanie soli do wnętrza zmywarki.

Jak wsypać sól do zmywarki?

Aby wsypać sól do zmywarki, wystarczy odkręcić nakrętkę i wsypać ją do otworu. Prawdopodobnie po odkręceniu zauważymy wodę wypływającą ze zbiornika- to normalne. Po odkręceniu wystarczy zamontować lejek (jeśli takowy posiadamy), wsypać odpowiednią ilość soli do zmywarki, zdjąć lejek, zakręcić pojemnik i gotowe! Dlaczego w zbiorniku na sól znajduje się woda? Jest to normalne zjawisko- sól wsypana do zmywarki tworzy solankę, która następnie trafia do zmiękczacza.

Ile wsypać soli do zmywarki i jak często?

Jeśli już wiemy, gdzie wsypać sól do zmywarki, pora na podsumowanie, ile soli do zmywarki wsypać. W zależności od posiadanego modelu zmywarki, konieczne będzie wsypanie 1-1.5 kg soli. Zwykle pojemnik na sól oznaczony jest miarką, wskazującą ile soli należy wsypać do zmywarki. Jeśli jednak taka miarka nie została zamieszczona, warto pamiętać o tym, by nie przesypać soli- warto zachować minimum 1 cm luzu od zakrętki. Warto także skłonić się ku przeczytaniu instrukcji zmywarki, w której z pewnością zawarte zostały precyzyjne ilości soli, jaką należy wsypać do urządzenia. Informację o tym, kiedy powinniśmy uzupełnić sól w zmywarce powinniśmy znaleźć na panelu urządzenia. Informacja o braku soli w zmywarce, w zależności od modelu i producenta, może wyświetlać się inaczej, jednak w większości przypadków brak soli oznaczony jest symbolem „S”. Jeśli jednak urządzenie z jakichś powodów nie wysyła nam informacji, zaleca się uzupełnianie soli w zmywarce przynajmniej raz w miesiącu.

Jaka sól do zmywarki?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, sól do zmywarki jest niezbędna, a zastąpienie jej solą kuchenną nie wchodzi w grę. Jeśli zastanawiasz się, jaka sól do zmywarki będzie najlepsza, koniecznie sprawdź nasz ranking soli do zmywarek, które pochodzą od renomowanych producentów, są najchętniej kupowane i cieszą się dobrymi opiniami użytkowników. Czasami warto dowiedzieć się, jaką sól do zmywarki rekomenduje producent naszego urządzenia.

Sól do zmywarki- cena i producenci

Sól do zmywarki nie należy do najdroższych detergentów i starcza na bardzo długo, a więc warto w nią zainwestować, szczególnie jeśli zależy od niej kondycja naszej zmywarki.

Cena soli do zmywarki zwykle plasuje się w granicach około 5-20 zł, w zależności od producenta i wielkości opakowania. Najbardziej popularną jest sól do zmywarki Finish, której cena za opakowanie 1,5 kg waha się w granicach 7-8 zł. Oprócz soli do zmywarki Finish, na rynku znajdziemy produkty takich marek jak Ludwik, Somat, Kraft (Biedronka), W5 (Lidl) czy Domol (Rossmann), G&G czy Webber.

Zostaw opinie

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spis treści:

Jak wyprać kurtkę puchową? Poradnik krok po kroku, jak prać kurtkę puchową, by jej nie zniszczyć!

Zima, zima i po zimie, a wraz z końcem zimy nadchodzi wymiana garderoby na wiosenną. Nienoszona odzież zimowa ląduje w szafie na kolejne kilka...

Preparat na kleszcze- ranking. Który środek na kleszcze dla ludzi wybrać?

Coraz częściej, wraz z początkiem wiosny, w mediach pojawiają się komunikaty o wzmożonej aktywności kleszczy. Ukąszenia tych niepozornych pajęczaków mogą mieć przykre następstwa, dlatego...

Krem do rąk- ranking. Jaki krem do rąk wybrać?

Jakie kremy do rąk będą najlepsze? Choć na pierwszy rzut nie zdajemy sobie sprawy z tego, na ile niekorzystnych czynników codziennie narażone są nasze dłonie, musimy...

Szampon po keratynowym prostowaniu- ranking. Jaki szampon do włosów po keratynie wybrać?

Keratynowe prostowanie włosów- jaki szampon kupić? Keratynowe prostowanie włosów jest bardzo popularnym zabiegiem, który doskonale wygładza regeneruje nawet najbardziej zniszczone włosy. Nic więc dziwnego, że...

Domowy płyn do naczyń- jak zrobić?

W obecnych czasach, gdzie coraz więcej osób zwraca uwagę na dobro środowiska i własne zdrowie, coraz większą sławą okrywają się domowej roboty środki czyszczące. Z pewnością...

Szampon dla dzieci- ranking. Jaki szampon dla dziecka wybrać?

Najlepszy szampon dla dziecka Gama szamponów dla dzieci, jaka obecnie dostępna jest na rynku, niejednego rodzica może przyprawić o zawrót głowy. Wiadomym jest, że szampon dla dzieci...

Mycie okien- jak myć okna bez smug? Poradnik krok po kroku

Choć wydawać by się mogło, że mycie okien nie należy do najtrudniejszych czynności domowych, nadal wiele osób ma trudności ze skutecznym wyczyszczeniem szyb i ram okiennych....

Płyn do szyb- ranking. Jaki płyn do mycia okien wybrać?

Mycie okien bez smug- czyli jaki płyn do szyb będzie najlepszy? Mycie okien należy do tej czynności, którą choć wykonujemy stosunkowo rzadko, należy do jednych z...

Zobacz również:

Spray/płyn na komary- ranking. Jaki środek przeciw komarom wybrać?

Dobry środek na komary Wiosna i lato są tymi porami roku, na które wielu z nas czeka z utęsknieniem....

Mycie okien- jak myć okna bez smug? Poradnik krok po kroku

Choć wydawać by się mogło, że mycie okien nie należy do najtrudniejszych czynności domowych, nadal wiele osób ma...

Kapsułki do prania- ranking. Jakie kapsułki piorące wybrać?

Kapsułki do prania- jak używać, jakie kupić i co warto o nich wiedzieć? Pranie ubrań to zdecydowanie ta...

Płyn do dezynfekcji rąk- ranking. Jaki płyn dezynfekujący wybrać?

Płyn do dezynfekcji rąk- czym kierować się przy wyborze najlepszego? W ostatnim czasie, z wiadomych przyczyn, wielu z...

Szampon dla dzieci- ranking. Jaki szampon dla dziecka wybrać?

Najlepszy szampon dla dziecka Gama szamponów dla dzieci, jaka obecnie dostępna jest na rynku, niejednego rodzica może przyprawić o...

Kostki do WC- ranking. Jakie zawieszki toaletowe wybrać?

Kostki do WC- jakie zawieszki toaletowe kupić, by toaleta była czysta i pachnąca? Toaleta jest tym pomieszczeniem w...

Płyn do mycia naczyń- ranking. Jaki płyn do zmywania wybrać?

Płyn do naczyń- co powinien mieć w składzie i jaki będzie najlepszy? Mycie naczyń to jedna z...

Domowy płyn do naczyń- jak zrobić?

W obecnych czasach, gdzie coraz więcej osób zwraca uwagę na dobro środowiska i własne zdrowie, coraz większą sławą...