Dobry środek na komary
Wiosna i lato są tymi porami roku, na które wielu z nas czeka z utęsknieniem. Wakacyjne wycieczki, spacery po lesie, wypad na działkę i weekendowe grillowanie są tymi czynnościami, które w ciepłych okresach są w naszym życiu na porządku dziennym. Jednak co zrobić, gdy błogi spokój i wypoczynek skutecznie uprzykrzają nam komary? Czy idzie się uchronić przed swędzącymi ukąszeniami? W tym artykule podpowiadamy, jaki spray na komary wybrać i przedstawiamy ranking dobrych środków na komary, które cieszą się dużą popularnością i dobrymi opiniami kupujących.
Ranking środków na komary
Poznaj wroga- to cenna przestroga!
Aby skutecznie chronić się przed komarami, powinniśmy najpierw wiedzieć, dlaczego jesteśmy tak bardzo atrakcyjnymi obiektami dla tych bzyczących owadów. Szacuje się, że na całym świecie żyje około 3 tysięcy gatunków komarów, spośród których jedynie 3 są najczęściej spotykanymi w Polsce (i całe szczęście! 😉). Najczęstszymi bywalcami wszystkich polskich imprez są: komar leśny, komar widliszek oraz komar brzęczący, i co nie jest mitem- są to w głównej mierze żądne krwi samice.
Warto wiedzieć, że głównym pożywieniem samców komarów jest nektar kwiatowy, a wszystkie ukąszenia i zszargane nerwy są sprawką komarzyc. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta- samice potrzebują naszej krwi, aby móc złożyć jaja, by wykluły się kolejne tysiące natrętnie kąsających komarzątek. 😉 Ciekawostką jest, że jedna komarzyca jest w stanie unieść dwa razy więcej krwi, niż sama waży!
Jak komary nas wyczuwają?
Czasami podczas wieczornego grillowania masz wrażenie, że komary jakby z daleka wyczuły, że właśnie szykuje się niezła imprezka? Niech nie zdziwi Cię fakt, że miałeś rację! Komary namierzają nas po dwutlenku węgla, który każdy z nas wydycha i po kwasie mlekowym, który znajduje się w naszym pocie. Dodatkowo często wieczorne grillowanie odbywa się przy piwku- wiedz, że nie tylko Tobie ono smakuje. 😀 Według naukowców, komary wabione są nie tylko przez CO2 i kwas mlekowy, ale także przez etanol.
Środki przeciw komarom- dostępne opcje
Jeśli więc planujemy spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, czy to na spacerze, rowerze, działce czy też przy grillu, powinniśmy wiedzieć, jak skutecznie ochronić się przed komarami. Na rynku dostępne są różne preparaty na komary, spośród których możemy wyróżnić:
- spray, płyn i żel na komary,
- opaski i plastry przeciw komarom,
- tabletki,
- olejki eteryczne.
Spray, płyn lub żel na komary
Z pewnością najpopularniejszym środkiem przeciwko komarom jest spray (lub aerozol), który rozpylamy na powierzchni skóry, jednak w sprzedaży dostępne są również preparaty na komary w formie żelu i płynu, które rozprowadza się na skórze. Wybierając zewnętrzny preparat na komary, czy to w formie żelu, sprayu czy płynu, powinniśmy zwrócić uwagę, czy w jego składzie znajduje się DEET, czyli środek skutecznie odstraszający insekty. Środek przeciwko komarom z tym składnikiem w kontakcie ze skórą wydziela nieprzyjemny dla owadów zapach, który skutecznie je odstrasza.
Opaski i plastry przeciw komarom
Do chętnie lecz rzadziej wybieranych preparatów odstraszających komary należą opaski i plastry.
Opaska na komary
W sprzedaży dostępne są opaski przeciw komarom, które wykonane są najczęściej z silikonu i nasączone są olejkami eterycznymi odstraszającymi owady. Opaski są wygodne z tego względu, że nie ma konieczności rozprowadzania ich na powierzchni skóry, a jedynie aplikuje się je na nadgarstku (jak zegarek). Według zapewnień producentów opasek przeciw komarom, ich skuteczność sięga nawet 5 dni.
Plaster na komary
Na rynku możemy spotkać również plastry odstraszające komary, które działają na podobnej zasadzie co opaski. Plastry również nasączane są olejkami eterycznymi, których zapach skutecznie odstrasza komary. Warto jednak pamiętać, że plastry przeciw komarom aplikuje się na ubranie, a nie bezpośrednio na skórę.
Tabletki przeciw komarom
Jeśli wyżej wymienione preparaty na komary zawodzą, możemy spróbować zawalczyć z nimi od środka. Dosłownie. W sprzedaży dostępne są specjalne tabletki, które wspomagają wytwarzanie nieprzyjemnego dla komarów zapachu ciała. Walka z komarami za pomocą tabletek polega bowiem na suplementowaniu witamin z grupy B. Dostarczenie ich do organizmu sprawia, że nadmiar witaminy B1 wypierany jest z naszego organizmu w moczu i pocie- wypierany z organizmu chlorowodorek tiaminy ma specyficzny zapach, który nie jest wyczuwalny dla ludzi, ale skutecznie odstrasza owady. Taka walka z komarami może okazać się szczególnym wybawieniem dla osób, które są szczególnie wrażliwe na ukąszenia komarów.
Olejki eteryczne na komary
Jeśli z jakichkolwiek względów wolisz działać z owadami w sposób naturalny i nie chcesz lub nie możesz używać chemicznych środków, możesz uciec się do naturalnych sposobów walki z komarami, jakimi są olejki eteryczne. Komary nie lubią intensywnie pachnących roślin, dlatego warto wybierać olejki o dość intensywnych zapachach. Okazuje się, że komarzyce odstrasza olejek eukaliptusowy, goździkowy, bazyliowy, rozmarynowy i olejek z trawy cytrynowej. Olejek eteryczny na owady możemy bez przeszkód rozprowadzić na powierzchni skóry po wcześniejszym jego rozcieńczeniu. Skutecznym rozwiązaniem jest wymieszanie ze sobą kilku różnych olejków.
Jak długo działają preparaty przeciwko komarom?
To, jak długo środek na komary będzie skutecznie odstraszał te nieznośne owady zależy w głównej mierze od tego, jakich składników użyto do jego stworzenia. Większość preparatów skutecznie zapobiega ukąszeniom przez 4 godziny, choć w sprzedaży dostępne są mniej i bardziej inwazyjne środki, które działają 2, a nawet do 8 godzin! Jak wcześniej wspominaliśmy, w sprzedaży dostępne są również silikonowe opaski, których skuteczność szacuje się na nawet 5 dni.
Dobry środek na komary- producenci i cena
Na rynku znajduje się szereg różnych preparatów na komary- od płynów, przez spraye, aż po tabletki i opaski. Jeśli chcemy skutecznie uchronić się przed uporczywymi komarami i swędzącymi ukąszeniami, powinniśmy postawić na sprawdzonych producentów. Z pewnością najpopularniejszym producentem jest Bros na komary, jednak zaraz obok niego pojawiają się płyny na komary Mugga, Off!, Vaco, Autan, Ziaja oraz Moskilex.