Najlepszy szampon dla dziecka
Gama szamponów dla dzieci, jaka obecnie dostępna jest na rynku, niejednego rodzica może przyprawić o zawrót głowy. Wiadomym jest, że szampon dla dzieci jest niezbędny, jeśli chodzi o prawidłową higienę i pielęgnację nie tylko włosów, ale również skóry głowy. Zatem jaki szampon dla dzieci wybrać, by nie podrażniał wrażliwej skóry? Jaki szampon dla niemowląt i który szampon na ciemieniuchę? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i sprawdzisz, jaki skład powinien mieć dobry szampon dla dzieci. Dodatkowo zamieszczamy praktyczny ranking szamponów dziecięcych, z którego dowiesz się, które szampony są polecane i najchętniej wybierane przez rodziców.
Ranking szamponów dla dzieci
Szampon dla dzieci- delikatność przede wszystkim
Zadaniem szamponu dla dzieci jest nie tylko dokładne oczyszczanie skóry głowy, ale także dbanie o odpowiednie jej nawilżenie i prawidłowa pielęgnacja włosów. Wybierając szampon dla dzieci warto pamiętać o tym, że skóra dzieci jest niezwykle wrażliwa i podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia i alergie, dlatego też warto zadbać o to, by szampon był pozbawiony drażniących substancji chemicznych i cechował się delikatnością. Kupując szampon dziecięcy warto także dostosować jego typ do etapu życia dziecka- inny szampon wybierzemy dla niemowlaka, inny też dla kilkuletniego brzdąca.
Rodzaje szamponów dla dzieci
Szeroki asortyment artykułów do pielęgnacji dzieci, pozwala nam na sklasyfikowanie szamponów według rodzajów. Szampony dla dzieci mogą występować pod różną postacią, jak:
- żele– czyli klasyczne rozwiązanie, które cechuje się delikatną żelowo-wodnistą konsystencją. Żele do włosów rozprowadzają się na skórze głowy i włosach, zamieniając się w dość intensywną piankę;
- olejki– szampony o dość gęstej i oleistej konsystencji, które wykazują się solidnym nawilżeniem skóry głowy i samych włosów. Po rozprowadzeniu na włosach, szampon oleisty zamienia się w gęstą piankę- jest doskonałym rozwiązaniem dla przesuszonej skóry głowy i włosów. Może być zalecany jako szampon na ciemieniuchę;
- pianki– całkiem modne w ostatnim czasie stały się pianki do włosów dla dzieci, które cechują się dużą delikatnością i zwykle nadają się do mycia włosków już od pierwszych dni/miesięcy życia maluszka. W zależności od wybranego produktu, pianka do włosów dla dzieci może być albo bardziej gęsta albo delikatna i luźna.
Oprócz wymienionych powyżej, podczas poszukiwań możemy natknąć się również na szampon dla dzieci ułatwiający rozczesywanie (najczęściej szampony 2w1, czyli połączenie szamponu i odżywki), szampon nawilżający lub szampon dla dzieci hipoalergiczny.
Szampon dla niemowlaka- czyli od kiedy stosować?
Wiele rodziców zastanawia się, czy w pierwszych miesiącach życia dziecka, gdy włoski są bardzo cieniutkie i delikatne lub praktycznie ich nie ma, zachodzi konieczność używania szamponu. Oczywiście, zdarzają się także przypadki (choć raczej rzadziej), że dziecko rodzi się z bujną czuprynką- dlatego też używanie szamponu dla dzieci powinno być ustalone indywidualnie.
Zwykle w pierwszych dniach/miesiącach życia dziecka rodzice decydują się na mycie zarówno ciała, jak i główki maluszka przy pomocy płynu do mycia dla niemowląt, najczęściej w postaci emolientu/olejku, który rozprowadza się w wodzie. Takie rozwiązanie doskonale natłuszcza całą skórę, w tym także skórę głowy, dlatego zwykle nie ma konieczności stosowania dedykowanego szamponu do włosków. Po pierwszy dedykowany płyn do włosów możemy sięgnąć, gdy włosy dziecka stają się gęste i długie- najczęściej zachodzi to dopiero w 6-8 miesiącu życia, czasami nawet dopiero po pierwszych urodzinkach.
Skład szamponu dla dziecka- to ma znaczenie!
Niezależnie od tego, czy wybieramy szampon dla dziecka starszego czy też niemowlaka, powinniśmy wiedzieć, czym powinien charakteryzować się dobry produkt i tu niezbędnym będzie dokładne przeanalizowanie składów. Sprawdź, jakie składniki definiują najlepsze szampony dla dzieci.
Szampon dla dzieci- tego należy unikać
Do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy dziecka, należy wystrzegać się szamponów, które w swoim składzie zawierają:
- SLS i SLES (Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate),
- silikony (cetyl, stearoxy i stearyl imethicone, stearyl methicone, simethicone, trimethyl-silylamodimethicone i siloxysilicate, trisiloxane)
- parabeny (zwykle określane jako: ethyl, propyl, methyl, butyl)
- glikol,
- sztuczne barwniki.
Dlaczego szampon dla dzieci bez SLS i SLES jest tak bardzo ważny?
Często spotykamy się z hasłami, głoszącymi, że należy wystrzegać się w chemii dziecięcej SLS i SLES. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta- tego typu składniki odpowiadają za powstawanie piany, jednak równocześnie wykazują duże prawdopodobieństwo podrażnień, a także wysuszają skórę dziecka, która jak wiadomo- jest bardzo wrażliwa. Regularne stosowanie preparatów z SLS może przyczyniać się więc do powstawania alergii, a z czasem prowadzić nawet do atopowego zapalenia skóry (AZS).
Szampon na dzieci- to jest OK
Jeśli już wiemy, czego unikać w składzie szamponów dziecięcych, czas na preparaty, które są mile widziane:
- substancje nawilżające (np. gliceryna, glikol propylenowy lub butelynowy, lanolina, wosk pszczeli),
- wyciągi z roślin (np. rumianek, kwiat lipy, biała herbata, olejki- arganowy, jojoba)
Warto kierować się zasadą, że im krótszy skład szamponu dla dzieci tym lepiej- no chyba, że głównie składa się on z wyciągów roślinnych i naturalnych składników.
Szampon dla dziecka hipoalergiczny
Jeśli nasze dziecko jest podatne na podrażnienia i alergie, warto zdecydować się na zakup szamponu hipoalergicznego, który pozbawiony będzie tych składników chemicznych, które mogą powodować pieczenie i swędzenie skóry głowy. Takie szampony są kompozycją naturalnych składników, które mają za zadanie nie tylko prawidłowo oczyszczać, ale również zapobiegać podrażnieniom i chronić wrażliwą skórę. Szampony hipoalergiczne zwykle są przezroczyste i posiadają gęstszą konsystencję, a także pienią się mniej, niż klasyczne szampony.
Po szampon hipoalergiczny mogą sięgać wszyscy, jednak największe wskazanie do stosowania mają osoby z atopowym zapaleniem skóry, alergiami oraz skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień.
Łupież u dziecka- jaki szampon pomoże?
Choć nie mówi się o tym głośno, wiele osób boryka się ze zjawiskiem, jakim jest łupież u dziecka. Jest to dość częste zjawisko, które dotyka dzieci poniżej szóstego roku życia. Łupież u dziecka jest powodowany przez grzyby, które atakują wrażliwą skórę głowy. Warto także wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się dedykowane szampony przeciwłupieżowe dla dzieci, które w swoim składzie zawierają substancje grzybobójcze, kwas salicylowy i witaminę A.
Warto pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno używać u dzieci szamponów przeciwłupieżowych dla dorosłych! „Dorosłe” szampony wykazują silniejsze działanie, które może prowadzić do silnych podrażnień skóry głowy dziecka.
Łupież czy ciemieniucha?
Należy wiedzieć, że ciemieniucha, choć uznana jest za przypadłość najmłodszych dzieci, może również występować u starszych dzieci. Nie jest powiedziane, że ciemieniucha u 4-latka czy 5-latka nie może występować. Ważne jest jednak dobre rozpoznanie dolegliwości- pomoże ono prawidłowo dobrać sposób leczenia, które będzie inne w przypadku ciemieniuchy i inne w przypadku łupieżu u dziecka. Jeśli więc łuszczeniu naskórka towarzyszy świąd i pieczenie, należy udać się z dzieckiem do lekarza.
Szampon dla dziecka- ranking i polecani producenci
Jeśli już wiemy, czym powinien charakteryzować się dobry szampon dla dziecka i jaki szampon na łupież u dziecka będzie najlepszy, warto przyjrzeć się producentom szamponów dla dzieci, którzy cieszą się dużym uznaniem i są polecane przez rodziców. Jak wskazuje nasz ranking szamponów dla dzieci, najchętniej wybierane są produkty takich marek jak: Emolium, Bambino, Bambi, Hipp, Nivea, Oliatum, Mustela oraz Garnier Kids.
Sprawdź także nasz ranking chusteczek nawilżanych dla dzieci.