Wybielacz chlorowy czy tlenowy? Który wybielacz do ubrań wybrać?
Chyba każdy z nas miał kiedyś problem z poszarzałymi ubraniami, które mimo wielu prób wyprania trafiały w końcu na śmietnik. Wielokrotne pranie, szczególnie białych ubrań sprawia, że z czasem materiał szarzeje lub po prostu przybiera żółtawą barwę. W takim przypadku z pomocą przychodzą wybielacze do tkanin, które pozwalają przywrócić ulubionym ubraniom dawny blask. Wbrew pozorom wybielanie ubrań nie należy do najtrudniejszych czynności, jednak wystarczy wyposażyć się w dobry wybielacz do tkanin i zapoznać się ze wskazówkami, jak wybielać ubrania. I tutaj wchodzimy my- cali na biało, przedstawiając praktyczny ranking wybielaczy do ubrań, podpowiadając, jaki wybielacz wybrać i jak wybielić ubrania.
Ranking wybielaczy i odplamiaczy
Wybielacze do tkanin
Gama wybielaczy jest naprawdę bardzo szeroka. Na rynku znajduje się wiele środków do wybielania, które oprócz przywracania śnieżnobiałej bieli, oferują także odplamianie. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się także używanie wybielaczy w celu tworzenia na ubraniach niesamowitych efektów, które w sferze modowej nazywane są dip-dye i tie-die. W gospodarstwie domowym często używa się wybielacza, jako środka do dezynfekcji bądź odkamieniania urządzeń sanitarnych.
Wybielacz – rodzaje
Podczas wyboru najlepszego wybielacza, z pewnością spotkamy wybielacze chlorowe i wybielacze tlenowe. Czym charakteryzują się powyższe wybielacze?
Wybielacz chlorowy
Wybielacze chlorowe, jak sama nazwa wskazuje, w swoim składzie zawierają związki chloru (najczęściej podchloryn sodu). Proces wybielania wybielaczem chlorowym opiera się na procesie utleniania, podczas którego wydzielany jest charakterystyczny zapach chloru. Wybielacz chlorowy gwarantuje zadowalające efekty, pod warunkiem, że używamy go zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie. Tego typu wybielacz jest także doskonałym środkiem bakteriobójczym. Warto pamiętać, że podczas wybielania należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wybielacze chlorowe użyte w zbyt dużej ilości mają działanie drażniące i mogą powodować podrażnienie oczu, dróg oddechowych i błon śluzowych.
Należy także pamiętać o odpowiednim przechowywaniu wybielacza chlorowego. Środek nie powinien znajdować się w zasięgu dzieci. Dodatkowo warto zaznaczyć, iż wybielacza chlorowego nie powinniśmy używać z innymi środkami chemicznymi, gdyż możemy nie tylko łatwo zniszczyć ubrani, ale także doprowadzić do powstania podrażnień skórnych.
Wybielacz tlenowy
Głównym składnikiem wybielaczy tlenowych jest woda utleniona oraz kryształki sody. Aby wybielacz tlenowy zaczął spełniać swoje zadanie, musi zostać dodany do wody, z którą wchodzi w reakcję chemiczną- wówczas uwalniany zostaje aktywny tlen, który skutecznie wybiela, czyści, zabija bakterie i pozbywa się nieprzyjemnych zapachów. Wybielacz tlenowy jest bezpieczny dla środowiska, a dodatkowo ma szerokie spektrum zastosowania. W przeciwieństwie do wybielacza chlorowego, wybielacz tlenowy może być bez przeszkód używany do wywabiania plam z kolorowych ubrań. Dodatkowo wybielacz tlenowy oprócz odplamiania i wybielania, sprawdzi się doskonale do czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni w domu. Ten rodzaj wybielacza stosowany jest do czyszczenia powierzchni drewnianych (w tym paneli), ceramicznych, plastikowych oraz szklanych.
Podobnie jednak jak wybielacz chlorowy, tak i wybielacz tlenowy powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci. Dodatkowo przed użyciem niezwłocznie należy zapoznać się z etykietą, na której znajdują się niezbędne wskazówki mówiące nam, jak bezpiecznie używać wybielacza.
Wybielacz do tkanin – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jeśli już zdecydujemy, czy wybieramy odplamiacz tlenowy czy chlorowy, w następnej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze kilka ważnych aspektów.
Pojemność
Podczas wyboru dobrego odplamiacza, powinniśmy zwrócić uwagę na jego pojemność. Warto bowiem wybierać środki o większej pojemności. Oprócz tego, że wybielacz wystarczy nam na dłużej, istnieją dodatkowe zalety, jakie oferuje większa pojemność. Mianowicie wybór wybielacza o większej pojemności sprawi, że zredukujemy ilość plastikowych opakowań, co będzie miało korzystny wpływ na naszą planetę, a często także zyskamy komfort użytkowania takiego wybielacza. W większych butelkach najczęściej znajdują się specjalne nakrętki, które umożliwiają łatwiejsze dozowanie środka wybielającego.
Opakowanie
Choć wielu z nas kojarzy wybielacze do ubrań z plastikowymi butelkami, na rynku dostępne są także wybielacze w sprayu lub sztyfcie. Wybielacz w takiej formie z pewnością ułatwi wybielanie, gdyż oferuje precyzyjną aplikację środka. Wybór opakowania warto dostosować jednak do indywidualnych upodobań.
Cena
Ceny wybielaczy mogą różnić się nie tylko w zależności od pojemności, ale również od rodzaju (chlorowy czy tlenowy), opakowania (w płynie, proszku, sprayu czy sztyfcie) i producenta. Ceny wybielaczy nie są wygórowane, gdyż za 5 litrowe opakowanie zapłacimy około 30 złotych.
Wybielacz do firanek
Często zastanawiamy się, czym wybielić firanki. Jak się okazuje, bardzo szeroką gamę wybielaczy stanowią wybielacze do firanek. Wybielacz do firan najczęściej spotykany jest w formie proszku, jednak bez przeszkód możemy zastosować wybielacz w płynie. Do wybielenia firan warto jednak wybierać środki, które dodatkowo w swoim składzie zawierają środki zmiękczające wodę- w ten sposób unikniemy zniszczenia delikatnych tkanin. Najczęściej stosowanymi do wybielenia firanek są wybielacze tlenowe, które doskonale wybielą firanki nie niszcząc ich, a także wyeliminują nieprzyjemne zapachy (np. tłuszcz, dym tytoniowy).
Wybielacz do ubrań dziecięcych
Bardzo często szukamy dobrego wybielacza, który poradzi sobie z zabrudzonymi ubrankami dziecięcymi. Jak wiadomo, na ubraniach dziecięcych często zdarzają się trudne do usunięcia plamy, a częste pranie pozbawia ubrania blasku. W przypadku najmniejszych dzieci warto wybierać wybielacze tlenowe, które są bardziej delikatne od wybielaczy chlorowych. Dzięki temu zapobiegniemy występowaniu reakcji alergicznych na skórze naszej pociechy, a dodatkowo zyskamy zadowalające efekty prania. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wybielania ubrań dziecięcych warto później przepłukać je dwa razy, by w jak największym stopniu pozbyć się środka wybielającego z włókien ubrań.
Wybielanie tkanin w automacie
Wybielanie ubrań często kojarzy nam się z namaczaniem tkanin w misce z wodą i środkiem wybielającym. Jednak wraz z rozwojem technologicznym, w naszych pralkach pojawia się opcja wybielania tkanin. Tak samo jak producenci pralek, tak i producenci wybielaczy do tkanin dostosowali swoje produkty do potrzeb użytkowników. Wiele wybielaczy pozwala bowiem na wybielanie ubrań w automatach, jednak przed zastosowaniem takiego środka należy zapoznać się z etykietą, na której zawarte zostały wskazówki, jak stosować wybielacz w pralce automatycznej.
Wybielacze ranking – producenci i opinie
Nasz ranking wybielaczy do tkanin został stworzony nie tylko w oparciu o atrakcyjne ceny, ale przede wszystkim o opinie użytkowników i liczne testy. W powyższym zestawieniu znajdują się wybielacze sprawdzonych i cenionych marek, do których w głównej mierze możemy zaliczyć wybielacz ACE, Tytan, Vanish, Dr. Reiner, Biomus, Yplon i Dr. Beckmann. Wszystkie marki cieszą się dużą popularnością, dobrymi opiniami użytkowników, a także szeroką gamą oferowanych produktów.