Kapsułki do prania- ranking. Jakie kapsułki piorące wybrać?

Kapsułki do prania- jak używać, jakie kupić i co warto o nich wiedzieć?

Pranie ubrań to zdecydowanie ta czynność domowa, którą wielu z nas wykonuje niemal codziennie. Dla jednych z nas pranie ubrań jest czystą przyjemnością, dla innych z kolei koszmarem. Dlaczego tak się dzieje? Aby ubrania dobrze się dopierały, pięknie pachniały i nie niszczyły się, niezbędna nam jest podstawowa wiedza na temat prania. Oprócz odpowiedniego doboru ubrań pod kątem kolorystycznym i podziału ze względu na materiał, konieczne jest ustawienie odpowiedniego programu do prania, a także zastosowanie odpowiednich środków piorących. Niezmiennie od lat najbardziej popularny jest proszek do prania, jednak w ostatnim czasie wielu z nas zastępuje go kapsułkami do prania.

Czym są kapsułki do prania? Czy kapsułki piorące są bardziej skuteczne od proszku? Jakie korzyści płyną z zastosowania kapsułek piorących i czym różnią się kapsułki od tabletek do prania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. W tym artykule znajdziesz także praktyczny ranking kapsułek do prania, który uwzględnia najchętniej wybierane przez konsumentów kapsułki do prania ubrań.

Ranking kapsułek do prania

Kapsułki do prania – czym są i jakie są ich rodzaje?

Osoby, które mają już pewne doświadczenia z praniem w kapsułkach z pewnością nie będą miały trudności z odpowiedzią na pytanie, jak skonstruowane są kapsułki piorące i jakie ich rodzaje dostępne są na rynku. Istnieje jednak wiele osób, które co dopiero rozpoczynają swoją przygodę z praniem w kapsułkach i to właśnie z myślą o nich postaramy się choć w skrócie odpowiedzieć na powyższe pytania.

Kapsułki do prania to nic innego jak skoncentrowana mieszanka różnych detergentów piorących, zamknięta w rozpuszczalnej folii. Kapsułki piorące, w zależności od producenta i rodzaju, zawierają w sobie najczęściej kilka komór wypełnionych gęstymi balsamami o różnych kolorach. Podczas prania folia pod wpływem wody doszczętnie się rozpuszcza, uwalniając środki piorące zamknięte wewnątrz kapsułki.

Rodzaje kapsułek piorących

Z racji, że kapsułki stały się bardzo popularnym środkiem piorącym, na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów, spośród których możemy wyróżnić:

 • kapsułki do prania uniwersalne,
 • kapsułki do prania tkanin kolorowych,
 • kapsułki do prania bieli,
 • kapsułki do prania tkanin ciemnych/czarnych.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy kapsułki uniwersalne, czy też dedykowane danemu kolorowi, każdy ich rodzaj ma za zadanie skutecznie usuwać zabrudzenia oraz chronić nasze ubrania przed utratą kolorów i niszczeniem.

Dodatkowo kapsułki mogą być dedykowane danemu typowi odzieży, jak na przykład kapsułki do prania odzieży sportowej, wełny, bawełny, czy firan. Kapsułki do prania zostały również dostosowane do potrzeb alergików i najmłodszych dzieci. Na rynku dostępne są hipoalergiczne kapsułki do prania, które bez obaw mogą stosować osoby o wrażliwej i wymagającej skórze. Do takich środków piorących możemy z pewnością zaliczyć kapsułki do prania Lovela.

W sprzedaży dostępne są również tabletki do prania, ale więcej o nich napiszemy poniżej.

Skład kapsułek do prania

Znamy już rodzaje kapsułek i mniej więcej wiemy, jak są skonstruowane. Jednak co znajduje się w ich wnętrzu? W zależności od marki, kapsułki żelowe składają się z kilku detergentów. Niezmiennie jednak wyposażone są w skoncentrowany płyn do prania wzbogacony o enzymy, które jeszcze skuteczniej usuwają zabrudzenia i plamy powstałe na ubraniach. Z dodatkowych substancji, jakie możemy znaleźć w żelowych kapsułkach są:

 • płyn do płukania,
 • dodatkowe żele lub proszki piorące,
 • zmiękczacze wody,
 • rozjaśniacze ubrań/wybielacze,
 • odplamiacze.

Do dyspozycji mamy także kapsułki do prania z szarym mydłem bądź kapsułki „bio”.

Kapsułki do prania jakie wybrać

Kapsułki czy proszek do prania – co jest lepsze?

Wielu z nas stając przed wyborem idealnego środka do prania z pewnością zadało sobie pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny proszek do prania czy jednak postawić na kapsułki piorące. Jak się okazuje, oba te produkty doskonale radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń i pozostawiają świeży zapach na ubraniach, jednak w tym wyborze niejednokrotnie wygrywają kapsułki do prania- dlaczego? Sprawdź zalety, jakie niesie za sobą używanie żelowych kapsułek piorących.

Zalety kapsułek do prania

 • Wygoda użytkowania

Do największych zalet kapsułek piorących z pewnością możemy zaliczyć wygodę ich użytkowania. W przeciwieństwie do proszku, kapsułki nie wymagają dokładnego dozowania ilości detergentu, aby pranie było dobrze doprane i pachnące. Wystarczy wrzucić jedną kapsułkę żelową do bębna pralki, wrzucić ubrania i nastawić odpowiedni program.

 • Bez śladów na ubraniach

Kapsułki do prania słyną również z tego, że nie pozostawiają śladów na ubraniach, jak to często bywa w przypadku zastosowania zbyt dużej ilości proszku. Jest to szczególnie ważne głównie w przypadku ciemnych ubrań, na których pozostałości po detergentach są bardzo widoczne. Choć niektóre opinie o kapsułkach do prania zarzucają, że kapsułki nie rozpuszczają się doszczętnie podczas prania, są to jedynie sporadyczne przypadki. Warto pamiętać, że dużo zależy od temperatury prania (i z tym warto zapoznać się przed kupnem danych kapsułek), jednak producenci środków piorących wciąż dostosowują swoje produkty do potrzeb konsumentów. Większość kapsułek piorących rozpuszcza się już w 20 stopniach, jednak tę wartość warto dokładnie zweryfikować na opakowaniu.

 • Wydajność

Kapsułki piorące wyróżniają się również pod kątem wydajności. Jedna kapsułka wystarcza na jedno pranie standardowe, czyli przyjmuje się, że na jeden 5-cio kilogramowy wsad. Dodatkowo w zależności od formuły kapsułek (np. 3w1), niewymagane będzie użycie dodatkowych środków piorących, jak wybielacz, płyn zmiękczający czy nawet płyn do płukania. Dzięki temu, że jedna kapsułka wystarcza na jedno pranie, możemy precyzyjnie określić, kiedy musimy kupić kolejną partię kapsułek.

 • Łatwiejsze przechowywanie

Kolejną zaletą kapsułek piorących jest łatwość ich przechowywania. W chwili obecnej kapsułki najczęściej umieszczane są w plastikowych pojemnikach lub workach strunowych, które skutecznie chronią kapsułki przed wilgocią i niepożądanym działaniem wody. Dodatkowo w przeciwieństwie do tradycyjnego proszku do prania kapsułki nie zbrylają się, a poprzez zastosowanie formy kapsułki nie mamy problemu z rozsypywaniem lub wylewaniem detergentu.

Wiele osób twierdzi, że kapsułki żelowe są bardzo interesujące dla dzieci. W chwili obecnej wielu producentów kapsułek konstruuje opakowania tak, by dostęp do nich był jak najbardziej ograniczony dla dzieci. Warto jednak zadbać o to, by kapsułki do prania stały w miejscu niedostępnym dla naszych pociech (jak zresztą cała chemia).

 • Waga

Dla wielu z nas dodatkowym atutem kapsułek piorących z pewnością będzie ich waga. Ma to znaczenie szczególnie dla osób, które robią duże zakupy jednorazowo. Nie dość, że opakowanie kapsułek jest bardziej poręczne niż tradycyjny worek proszku do prania, to jeszcze waży mniej, co z pewnością wielu z nas doceni podczas robienia większych zapasów.

 • Ochrona pralki

Z racji, iż kapsułki do prania całkowicie rozpuszczają się pod wpływem wody, zyska na tym nasza pralka. Kapsułki do prania nie pozostawiają bowiem żadnych zacieków i śladów w bębnie pralki, co zapobiega powstawaniu kamienia. Dodatkowo komory dozowania w automacie pozostają czyste.

Jakie kapsułki do prania

Tabletki do prania – czym różnią się od kapsułek?

Wielu z nas nie wie, że tabletki i kapsułki do prania to dwie różne rzeczy. Czym więc różnią się od siebie te dwa produkty? Jak wcześniej wspominaliśmy, kapsułki to nic innego jak skoncentrowane środki piorące w formie żelu. Natomiast tabletki do prania to skoncentrowany proszek do prania, który tak samo jak kapsułki, został umieszczony w specjalnej, w pełni rozpuszczalnej folii.

Tabletki do prania podobnie jak kapsułki, aktywują się już w temperaturze 20 stopni Celsjusza, są równie wygodne w użyciu i także zapobiegają osadzaniu się kamienia wewnątrz pralki. Charakteryzują się wysoką skutecznością w usuwaniu wszelkiego rodzaju plam i zabrudzeń, dzięki czemu są równie cenione co kapsułki. Z pewnością najbardziej znanymi tabletkami są tabletki do prania Persil.

Producenci i ceny kapsułek do prania

Ceny kapsułek piorących

Cena kapsułek do prania jest uzależniona głównie od wielkości opakowania, producenta i ilości komór, jakie dane kapsułki posiadają (2w1, 3w1, czy 5w1). Standardowe opakowanie kapsułek do prania (około 28-30 sztuk), kosztuje około 35 złotych. W przypadku kapsułek do prania dla alergików i najmłodszych dzieci, cena za opakowanie (około 12 sztuk) wynosi około 25 złotych. W przypadku kapsułek do prania warto śledzić promocje, które przygotowują dla nas liczne sklepy internetowe i stacjonarne.

Producenci

Wybór kapsułek do prania jest o tyle trudny, że możemy wybierać spośród mnóstwa marek, oferujących żelowe kapsułki piorące. Do najbardziej cenionych i najchętniej wybieranych, możemy zaliczyć kapsułki Ariel, Vizir, Perlux, Surf, Persil i Lovela. Każdy z tych producentów cieszy się dobrymi opiniami użytkowników. Warto jednak pamiętać, że opinie na temat kapsułek do prania powinny być jedynie podpowiedzią, a ostateczny wybór produktu powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań.

FAQ

Tabletki a kapsułki do prania- czym się różnią?

Kapsułki są to skoncentrowane środki piorące w żelu, natomiast tabletki to nic innego jak proszek do prania zamknięty w rozpuszczalnej folii.

Kapsułki do prania promocje- gdzie ich szukać?

Kapsułek do prania w promocji warto szukać w sklepach stacjonarnych (np. śledząc gazetki) lub w sklepach internetowych.

Jak używać kapsułek do prania?

Używanie kapsułek do prania jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W przeciwieństwie do tradycyjnego proszku, kapsułki piorące nie wymagają używania miarki i dozowania ściśle określonej ilości. Wystarczy umieścić jedną kapsułkę piorącą w pustym bębnie pralki, wrzucić pranie i ustawić odpowiedni program. Jedna kapsułka wystarcza bowiem na jedno pranie, na standardowym wsadzie automatu (5-6 kg).

Zostaw opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spis treści:

Pianka do golenia dla kobiet- ranking. Jaką piankę do golenia damską wybrać?

Pianka do golenia dla kobiet Regularne golenie nóg, pach czy okolic bikini dla wielu kobiet jest zabiegiem must have w...

Preparat na wszy- ranking. Jaki środek na wszy i gnidy wybrać?

Wszawica- co warto wiedzieć i jaki preparat na wszy kupić Wraz z powrotem do szkoły czy przedszkola, pojawia się powracający...

Chusteczki nawilżane- ranking. Jakie chusteczki dla niemowląt wybrać?

Nawilżane chusteczki dla dzieci Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja i higiena małego dziecka. Choć z pozoru mogłoby się...

Żel pod prysznic dla mężczyzn- ranking. Jaki męski żel pod prysznic wybrać?

Żele pod prysznic męskie W chwili obecnej rynek żeli pod prysznic dla mężczyzn staje się coraz bardziej rozbudowany. Coraz więcej...

Żel pod prysznic dla kobiet- ranking. Jaki płyn do kąpieli wybrać?

Żele pod prysznic damskie Żele pod prysznic są tymi produktami myjącymi, do których wiele z nas podczas zakupów nie...

Płyn do mycia naczyń- ranking. Jaki płyn do zmywania wybrać?

Płyn do naczyń- co powinien mieć w składzie i jaki będzie najlepszy? Mycie naczyń to jedna z tych...

Płyn do dezynfekcji rąk- ranking. Jaki płyn dezynfekujący wybrać?

Płyn do dezynfekcji rąk- czym kierować się przy wyborze najlepszego? W ostatnim czasie, z wiadomych przyczyn, wielu z nas...

Spray/płyn na komary- ranking. Jaki środek przeciw komarom wybrać?

Dobry środek na komary Wiosna i lato są tymi porami roku, na które wielu z nas czeka z utęsknieniem. Wakacyjne...

Zobacz również:

Kapsułki do prania- ranking. Jakie kapsułki piorące wybrać?

Kapsułki do prania- jak używać, jakie kupić i co warto o nich wiedzieć?

Spray/płyn na komary- ranking. Jaki środek przeciw komarom wybrać?

Dobry środek na komary Wiosna i lato są tymi porami roku, na...

Płyn do płukania tkanin- ranking. Jaki płyn zmiękczający wybrać?

Najlepsze płyny do płukania tkanin Choć mogłoby się wydawać, że płyn do...

Płyn do dezynfekcji rąk- ranking. Jaki płyn dezynfekujący wybrać?

Płyn do dezynfekcji rąk- czym kierować się przy wyborze najlepszego? W ostatnim...

Płyn do czyszczenia pralki- ranking. Jaki odkamieniacz do pralki wybrać?

Środek do czyszczenia pralki- jak stosować, jak działa? Opinie i zestawienie

Płyn do mycia naczyń- ranking. Jaki płyn do zmywania wybrać?

Płyn do naczyń- co powinien mieć w składzie i jaki będzie najlepszy?

Odkamieniacz do czajnika- ranking. Jaki odkamieniacz wybrać?

Jak i czym odkamienić czajnik? Kamień w czajniku jest powszechnym zjawiskiem, jednak...

Żel pod prysznic dla mężczyzn- ranking. Jaki męski żel pod prysznic wybrać?

Żele pod prysznic męskie W chwili obecnej rynek żeli pod prysznic dla...