Nabłyszczacz do zmywarki- jak używać, gdzie wlać, co daje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Zmywarka jest jednym z tych urządzeń, które szybko podbiły serca niemal wszystkich gospodyń domowych. Choć zmywarki pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, zyskały uznanie szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu to praktyczne urządzenie znajduje się w niemal każdym domostwie. Jednak jak prawidłowo używać zmywarki, by nasze naczynia nie niszczyły się i były czyste? Jak poradzić sobie ze smugami i matowieniem? Oprócz odpowiedniego doboru tabletek do zmywarki, równie ważny jest dobór najlepszego nabłyszczacza do zmywarki. Jaką funkcję pełni płyn nabłyszczający do zmywarki, na ile starcza i jaki wybrać? Odpowiedź na te pytania i wiele praktycznych wskazówek znajdziesz poniżej. Prezentujemy także praktyczny ranking nabłyszczaczy do zmywarki, który stworzony został na podstawie testów i opinii użytkowników.
Ranking nabłyszczaczy do zmywarki
Nabłyszczacz do zmywarki- jaką odgrywa rolę w myciu naczyń?
Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy nabłyszczacz do zmywarki jest konieczny. Zadaniem nabłyszczacza do zmywarki jest wspomaganie procesu mycia. Nabłyszczacz odpowiada nie tylko za nadawanie naczyniom połysku, ale także przeciwdziała powstawaniu smug i zacieków (szczególnie widocznych na szklanych naczyniach), ułatwia suszenie naczyń i zmiękcza wodę podczas procesu mycia. Odpowiadając na pytanie, czy użycie nabłyszczacza do zmywarki jest konieczne, możemy powiedzieć, że nie. Jednak jeśli chcemy uniknąć polerowania naczyń wyjętych ze zmywarki i przez długi czas cieszyć się ich blaskiem, powinniśmy używać płynu nabłyszczającego do zmywarki.
Tabletki do zmywarki z nabłyszczaczem
Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie jesteśmy przekonani do płynu nabłyszczającego, możemy skłonić się ku tabletkom do zmywarki 5w1. Takie tabletki do zmywarki zwykle zawierają w sobie wszystkie niezbędne zmywarce detergenty, a mianowicie substancje myjące, zmiękczające wodę i właśnie nabłyszczacz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kapsułek myjących, koniecznie zajrzyj do naszego rankingu tabletek do zmywarek [LINUŚ].
Czy nabłyszczacz do zmywarki jest szkodliwy?
Choć nabłyszczacz do zmywarki odgrywa ważną rolę w pielęgnacji, nie tylko naszych naczyń, ale również zmywarki, wiele osób może popadać w wątpliwości, czy aby na pewno płyn nabłyszczający do zmywarki nie jest szkodliwy. Jak nietrudno się domyślić, tego typu środek, podobnie jak odkamieniacz do czajnika [LINUŚ], służy do czyszczenia naczyń, mających bezpośredni kontakt z żywnością. Biorąc więc na logikę taki fakt, nabłyszczacz do zmywarki nie powinien wywierać szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Zgodnie z obecnie panującymi zasadami i regulacjami prawnymi, taki środek powinien być w pełni biodegradowalny, a co najważniejsze- nie powinien podrażniać skóry i oczu.
Skład nabłyszczacza do naczyń
Jak już wspominaliśmy, ze względu na bezpośredni kontakt z żywnością, nabłyszczacz do zmywarki nie powinien zawierać w sobie substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. W składzie płynu nabłyszczającego do zmywarki znajdziemy takie składniki, jak: soda oczyszczona, kwas cytrynowy i etanol, które jak wiemy- nie wywierają negatywnego wpływu na nasze zdrowie.
Gdzie wlać nabłyszczacz do zmywarki?
Jeśli już zdecydujemy się na zakup nabłyszczacza do zmywarki, powinniśmy wiedzieć, jak go używać i przede wszystkim gdzie w zmywarce wlać płyn nabłyszczający. Prawidłowe dozowanie nabłyszczacza jest bardzo ważne, jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze efekty.
W zależności od modelu i producenta zmywarki, kwestia tego, gdzie wlać nabłyszczacz do zmywarki będzie różna. Najczęstszym rozwiązaniem, jakie stosują producenci zmywarek, jest umieszczenie dozownika na płyn nabłyszczający zaraz obok szufladki do tabletek. Taki dozownik umieszczony jest najczęściej na drzwiczkach zmywarki (oczywiście od strony wewnętrznej) i oznaczony jest specyficznym symbolem „słoneczka”.
Nabłyszczacz do zmywarki- jak stosować i ile wlać?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak stosować i ile nabłyszczacza wlać do zmywarki. Ilość płynu nabłyszczającego, jaką należy wlać do urządzenia jest zwykle określona przez producenta. W komorze przeznaczonej na nabłyszczacz zwykle znajduje się miarka, która pozwala na precyzyjne dozowanie płynu. Wystarczy otworzyć komorę i wlać tyle płynu, ile wyznaczone jest na miarce. Po uzupełnieniu płynu zamknąć komorę i gotowe!
Stosowanie nabłyszczacza do zmywarki należy od naszych indywidualnych upodobań. Możemy stosować go ciągle lub okazjonalnie. Uzupełniony w komorze płyn jest automatycznie pobierany przez zmywarkę, dzięki czemu za każdym myciem mamy piękne naczynia bez smug.
Sprawdź niezawodne tanie zmywarki:
Jak często dolewać nabłyszczacz do zmywarki?
Każda zmywarka wyposażona jest w panel, na którym w zależności od modelu i producenta możemy obserwować m.in. czas mycia, czy ustawiać programy. Na tym właśnie panelu możemy także dostrzec powiadomienia, informujące nas o konieczności uzupełnienia nabłyszczacza czy soli. Kiedy przyjdzie czas na dolanie nabłyszczacza, na panelu pojawi się symbol „słoneczka”. Czas dolewania nabłyszczacza jest uzależniony od częstości mycia, czyli od ilości cykli, jakie wykonała zmywarka. Zwykle jedno pełne „zatankowanie” nabłyszczacza wystarcza na około miesiąc mycia naczyń (codziennie po 1 cyklu).
Nabłyszczacz do zmywarki- na ile starcza i ile kosztuje?
Nabłyszczacze do zmywarki dostępne są zwykle w butelkach o pojemności 0,5-0,8 l, gdzie jedna butelka starcza średnio na 3 pełne uzupełnienia dozownika do płynu. Kalkulując, płyn nabłyszczający do zmywarki starcza na około 3-4 miesiące, czyli na kilkadziesiąt myć.
Ceny nabłyszczaczy do zmywarek nie są wygórowane. Za płyn renomowanego producenta o pojemności około 0,7 l zapłacimy średnio 10-15 zł.
Nabłyszczacz do zmywarki, jaki wybrać?
Często zastanawiamy się, jaki nabłyszczacz do zmywarki wybrać. Zaleca się stosowanie produktu tej samej marki, od której używamy tabletek do zmywarki. Warto więc przyjrzeć się ofercie płynów nabłyszczających, jakie oferuje marka naszych tabletek. Jeśli używamy tabletek do zmywarki Finish, warto wybrać płyn nabłyszczający tego samego producenta. Nie jest to oczywiście koniecznością, jednak jeśli chcemy uzyskać optymalne efekty mycia, warto skłonić się ku takiemu rozwiązaniu.
Jeśli jednak zależy Ci na opinii użytkowników i chcesz dowiedzieć się, jakie płyny nabłyszczające są najchętniej kupowane, koniecznie prześledź nasz ranking nabłyszczaczy do zmywarek. Znajdują się w nim produkty znanych i cenionych producentów, jak: Finish, Fairy, Somat, Ludwik, Frosch czy Sunlight, a także niemiecki nabłyszczacz marki G&G (Gut&Gunstig) oraz produkty marek Kraft (Biedronka), W5 (Lidl) i Domol (Rossmann).
FAQ
Wielu z nas zastanawia się, gdzie wlać nabłyszczacz do zmywarki. W zależności od modelu i producenta urządzenia, umiejscowienie pojemnika na nabłyszczacz może być różne. Najczęściej stosowanym jednak rozwiązaniem jest umieszczenie zbiorniczka na płyn nabłyszczający obok szufladki na tabletki, na wewnętrznej stronie drzwi zmywarki. Zwykle podajnik do płynu oznaczony jest symbolem „słoneczka”.
Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie octu w kwestii czyszczenia. Ocet doskonale pozbywa się kamienia i jest składnikiem wielu środków chemicznych, jednak czy może on zastąpić nabłyszczacz w zmywarce? Jak się okazuje, wiele gospodyń domowych posunęło się do zastąpienia octem płynu nabłyszczającego. W rezultacie naczynia są błyszczące i pozbawione przykrych zapachów, jednak długie stosowanie octu zamiast płynu nabłyszczającego może niekorzystnie wpływać na kondycję naszej zmywarki, doprowadzając do jej uszkodzenia. Warto więc zadać sobie pytanie, czy jest sens oszczędzać na specjalnie przeznaczonym do zmywarki detergencie kosztem wymiany urządzenia?
Z racji, że nabłyszczacz ma bezpośredni kontakt z żywnością, nie może zawierać w swoim składzie żadnych składników szkodliwych dla naszego zdrowia. W skład nabłyszczacza wchodzą substancje znane nam z życia codziennego, jak: etanol, kwas cytrynowy i soda oczyszczona.
Używanie płynu nabłyszczającego nie jest konieczne. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić sporo czasu na polerowaniu naczyń i pozbywaniu się uporczywych smug (w szczególności ze szkła), powinniśmy zainwestować w nabłyszczacz do zmywarki.
To, na jak długo wystarczy nam butelka płynu nabłyszczającego, w głównej mierze zależy od jego litrażu. Zwykle nabłyszczacz uzupełnia się raz na 2-3 miesiące, co dalej uzależnione jest od ilości myć. W przeliczeniu, standardowa butelka o pojemności 0,7 l nabłyszczacza wystarcza na 3 pełne uzupełnienia zbiornika, czyli na dobrych kilkadziesiąt myć.