Płyn do czyszczenia pralki- ranking. Jaki odkamieniacz do pralki wybrać?

Środek do czyszczenia pralki- jak stosować, jak działa? Opinie i zestawienie

Każdy doskonale wie, ile godzin trzeba spędzić, aby wybrać najlepszy sprzęt do użytku domowego, by spełniał nasze wszelkie oczekiwania. Jednak nie każdy pamięta, że aby dany sprzęt spełniał swoją rolę przez długi czas, a efekty jego pracy były dla nas ciągle zadowalające, należy go odpowiednio pielęgnować. W tym artykule poruszamy bardzo ważną kwestię dbania o sprzęt, a mianowicie o pralki. Wszyscy wiemy, że pralki należą do tych urządzeń, o które należy dbać szczególnie. Dlaczego czyszczenie pralki jest ważne i jaki środek do czyszczenia pralki będzie najlepszy? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania i przedstawiamy praktyczny ranking płynów do czyszczenia pralki.

Ranking płynów do czyszczenia pralki

Ranking środków do czyszczenia pralki

 1. Dr. Beckmann – płyn czyszczący do pralek
 2. Bryza – płyn do czyszczenia pralki
 3. Calgon – żel do pralki 2w1
 4. Ludwik – płyn do czyszczenia pralki
 5. Dr. Beckmann – proszek czyszczący do pralek

Czyszczenie pralki – dlaczego warto zastosować płyn do czyszczenia pralki?

Automat jest tym urządzeniem na wyposażeniu domu, o które trzeba dbać szczególnie. Jak nie trudno się domyślić, pralka jest doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii i pleśni, ze względu na wilgoć. Dodatkowo bez odpowiedniego czyszczenia, we wnętrzu pralki tworzy się osad z kamienia, który niekorzystnie wpływa na jej działanie i przyczynia się do powstawania usterek. W efekcie, z pralki zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach, który niestety pozostaje na ubraniach. Na rynku jednak dostępne są specjalne płyny do czyszczenia i odkamieniacze do pralki, które pozwolą pozbyć się siedlisk bakterii, pleśni, kamienia i pozostałości środków piorących z naszego urządzenia.

Jak często czyścić pralkę?

Warto wiedzieć, że na największe zabrudzenia najbardziej narażone są filtry, bęben, wszelkie uszczelki, przegrody na środki piorące, obudowa i drzwiczki automatu. Regularne czyszczenie pralki pozwoli na zachowanie higieny wewnątrz urządzenia, a także zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, zarówno z wnętrza pralki, jak i tego, który pozostaje na ubraniach. Dodatkowo po zastosowaniu płynu do czyszczenia pralki, nasze urządzenie będzie prało bardziej efektywnie i z pewnością rzadziej będzie wymagało wizyty fachowca. Pralkę, w zależności od częstotliwości prania, warto czyścić przynajmniej raz w miesiącu.

Cykl samoczyszczenia a środki czyszczące do pralki

Choć nowsze automaty często posiadają już program czyszczenia bębna, to i tak od czasu do czasu warto wspomóc go ręcznym czyszczeniem. Choć program czyszczenia bębna według zapewnień producentów nie wymaga użycia dodatkowych środków czyszczących do pralki, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu uszczelek, drzwiczek i przegród na detergenty. Cały sekret samoczyszczenia pralki tkwi w wysokiej temperaturze i szybkich obrotach bębna, który pozwala na dotarcie gorącej wody do niemal wszystkich zakamarków pralki.

jak wyczyścić pralkę

Płyn do czyszczenia pralki- jaki kupić?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów środków czyszczących do pralki, wśród których wyróżniamy:

 • odkamieniacz do pralki,
 • płyn do czyszczenia pralki,
 • proszek do czyszczenia pralki,
 • kapsułki do czyszczenia pralki.

Odkamieniacz do pralki

Z wszystkich dostęp nich produktów do czyszczenia automatów, z pewnością to właśnie odkamieniacz do pralek cieszą się największą popularnością. Tego typu detergenty pozwalają na skuteczne pozbycie się kamienia, zarówno z bębna, jak i pozostałych elementów urządzenia (filtry, grzałki).

Płyn do czyszczenia pralki

Coraz częściej sięgamy także po ogólne środki czyszczące, które pozwalają zarówno na pozbycie się kamienia z poszczególnych elementów pralki, jak i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, jak pozostałości po środkach piorących, pleśń czy czarne osady. Dostępne na rynku płyny do czyszczenia pralki zwykle wymagają wcześniejszego rozcieńczenia w wodzie. Płyn do czyszczenia zwykle zawiera w sobie także środki konserwujące, które zapewniają dodatkową ochronę dla elementów gumowych i metalowych.

Proszek do czyszczenia pralki

Pośród środków czyszczących do pralek znajdziemy także preparaty w postaci proszku. Tego typu środki są łatwe w użyciu, gdyż wymagają jedynie odmierzenia odpowiedniej dozy proszku, umieszczenia go we wnętrzu pralki i włączenia odpowiedniego programu. Proszki do czyszczenia pralki, podobnie jak płyny i odkamieniacze, skutecznie pozbywają się zabrudzeń z wnętrza urządzenia, pozostawiając świeży zapach.

Kapsułki do czyszczenia pralki

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także praktyczne kapsułki do czyszczenia pralki. Tabletki do czyszczenia pralek są bardzo łatwe w dozowaniu, gdyż podobnie jak kapsułki do prania, ich zastosowanie ogranicza się do wrzucenia kapsułki do bębna pralki i ustawienie odpowiedniego programu. Takie kapsułki są to po prostu skoncentrowane detergenty do czyszczenia pralki, tyle, że w bardziej praktycznej formie.

Środki czyszczące do pralki- jak stosować?

Warto pamiętać, że aby uzyskać optymalne rezultaty, należy zapoznać się z zaleceniami poszczególnych producentów środków do czyszczenia pralki. Niezależnie od tego, czy używamy odkamieniacza, proszku, kapsułek czy płynu do czyszczenia pralki, każde pranie konserwacyjne wykonujemy w pustej pralce (bez ubrań). Ustawiamy zalecany przez producenta środka program piorący (najczęściej 1-1.5 godzinny, w 60 stopniach Celsjusza). Takie pranie czyszczące zaleca się zastosować po około 60 cyklach prania ubrań- najczęściej raz na 2-3 miesiące, w zależności od częstotliwości prania.

odkamieniacz do pralki

Profilaktyka – jak dbać o pralkę na co dzień?

Aby przez długie lata cieszyć się pracą jednego automatu, oprócz regularnego czyszczenia warto wprowadzić w życie profilaktyczne działania, które uchronią naszą pralkę przed nadmierną eksploatacją i powstawaniem pleśni, bakterii a nawet grzybów. Istnieje kilka praktycznych zasad, które pozwolą uchronić naszą pralkę, a w konsekwencji nasze ubrania, przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu i zarazków. Jak więc zadbać o pralkę na co dzień?

 1. Pranie wyciągać zaraz po zakończonym cyklu.
 2. Stosować tylko zalecaną dozę środków piorących- nadmiar powoduje osadzanie się środków na elementach pralki.
 3. Po każdym zakończonym praniu, drzwiczki pralki oraz szufladę na detergenty należy zostawić uchylone- pozwoli to na swobodne wyschnięcie pralki, co zapobiegnie tworzeniu się pleśni i namnażaniu bakterii, zarówno we wnętrzu pralki jak i w dozowniku.
 4. Przez włożeniem do ubrań do pralki warto zawsze sprawdzić kieszenie- pozostawione chusteczki, paragony i inne podobne, niekorzystnie wpływają na stan naszego automatu.
 5. Profilaktycznie warto sprawdzać uszczelkę i bęben po każdym praniu- jeśli zauważymy jakiekolwiek pozostałości po praniu, należy je usunąć.
 6. Raz na jakiś czas warto wybrać program prania z wyższą temperaturą- ciągłe pranie w niskich temperaturach niekorzystnie wpływa na stan naszej pralki.

Ranking środków do czyszczenia pralki- opinie użytkowników i producenci

Nasz ranking płynów do czyszczenia pralki z pewnością pomoże Ci w wyborze odpowiedniego preparatu do czyszczenia pralki. W rankingu środków do czyszczenia automatu znajdują się produkty, które są najczęściej kupowane przez użytkowników i cieszą się dobrymi opiniami.

Pośród płynów i odkamieniaczy do pralek, czołowe miejsca zajmują tacy producenci jak: Dr Beckmann, Calgon, Domol, Dylon, Kamix, Descaler i W5.

Zostaw opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here

Spis treści:

Pianka do golenia dla kobiet- ranking. Jaką piankę do golenia damską wybrać?

Pianka do golenia dla kobiet Regularne golenie nóg, pach czy okolic bikini dla wielu kobiet jest zabiegiem must have w...

Preparat na wszy- ranking. Jaki środek na wszy i gnidy wybrać?

Wszawica- co warto wiedzieć i jaki preparat na wszy kupić Wraz z powrotem do szkoły czy przedszkola, pojawia się powracający...

Chusteczki nawilżane- ranking. Jakie chusteczki dla niemowląt wybrać?

Nawilżane chusteczki dla dzieci Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja i higiena małego dziecka. Choć z pozoru mogłoby się...

Żel pod prysznic dla mężczyzn- ranking. Jaki męski żel pod prysznic wybrać?

Żele pod prysznic męskie W chwili obecnej rynek żeli pod prysznic dla mężczyzn staje się coraz bardziej rozbudowany. Coraz więcej...

Żel pod prysznic dla kobiet- ranking. Jaki płyn do kąpieli wybrać?

Żele pod prysznic damskie Żele pod prysznic są tymi produktami myjącymi, do których wiele z nas podczas zakupów nie...

Płyn do mycia naczyń- ranking. Jaki płyn do zmywania wybrać?

Płyn do naczyń- co powinien mieć w składzie i jaki będzie najlepszy? Mycie naczyń to jedna z tych...

Płyn do dezynfekcji rąk- ranking. Jaki płyn dezynfekujący wybrać?

Płyn do dezynfekcji rąk- czym kierować się przy wyborze najlepszego? W ostatnim czasie, z wiadomych przyczyn, wielu z nas...

Spray/płyn na komary- ranking. Jaki środek przeciw komarom wybrać?

Dobry środek na komary Wiosna i lato są tymi porami roku, na które wielu z nas czeka z utęsknieniem. Wakacyjne...

Zobacz również:

Kapsułki do prania- ranking. Jakie kapsułki piorące wybrać?

Kapsułki do prania- jak używać, jakie kupić i co warto o nich wiedzieć?

Spray/płyn na komary- ranking. Jaki środek przeciw komarom wybrać?

Dobry środek na komary Wiosna i lato są tymi porami roku, na...

Płyn do płukania tkanin- ranking. Jaki płyn zmiękczający wybrać?

Najlepsze płyny do płukania tkanin Choć mogłoby się wydawać, że płyn do...

Płyn do dezynfekcji rąk- ranking. Jaki płyn dezynfekujący wybrać?

Płyn do dezynfekcji rąk- czym kierować się przy wyborze najlepszego? W ostatnim...

Płyn do czyszczenia pralki- ranking. Jaki odkamieniacz do pralki wybrać?

Środek do czyszczenia pralki- jak stosować, jak działa? Opinie i zestawienie

Płyn do mycia naczyń- ranking. Jaki płyn do zmywania wybrać?

Płyn do naczyń- co powinien mieć w składzie i jaki będzie najlepszy?

Odkamieniacz do czajnika- ranking. Jaki odkamieniacz wybrać?

Jak i czym odkamienić czajnik? Kamień w czajniku jest powszechnym zjawiskiem, jednak...

Żel pod prysznic dla mężczyzn- ranking. Jaki męski żel pod prysznic wybrać?

Żele pod prysznic męskie W chwili obecnej rynek żeli pod prysznic dla...